Konkurs „Poznajemy Ojcowiznę” organizowany jest od ponad 20 lat przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podstawowe cele konkursu to: poznawanie ziemi ojczystej, pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturalnych swojego regionu, dokumentowanie poznawanych obiektów, integracja dzieci z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę i popularyzację swojej małej ojczyzny.
Ze względu na spore zainteresowanie uczestnictwem w konkursie młodzieży szkolnej całość podzielono na kilka etapów. Pozwoliło to na sprawny przebieg prac związanych z przyjmowaniem i oceną prac. W roku obecnym, tak jak i w poprzednim, organizacja etapu wojewódzkiego obejmującego Województwo Dolnośląskie przypadła Oddziałowi PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. To właśnie tutaj spłynęły prace ze szkół w: Bolesławcu, Dąbrowie Bolesławieckiej, Jelczu-Laskowicach, Jeleniej Górze, Kraśniku Dolnym, Legnicy, Nowogrodźcu, Piechowicach, Świeradowie Zdroju, Wrocławiu i Wykrotach. Na 28 przysłanych opracowań było 12 prac indywidualnych i 3 prace zbiorowe, wykonane pod opieką 11 nauczycieli z 10 szkół podstawowych; 8 prac indywidualnych i 3 prace zbiorowe, wykonane pod opieką 9 nauczycieli z 9 szkół gimnazjalnych oraz 2 prace indywidualne wykonane pod opieką 1 nauczyciela z 1 szkoły ponadgimnazjalnej. Na uwagę zasługuje fakt, że były to nie tylko prace pisemne (18) ale także multimedialne (8) oraz gra planszowa (1) i rysunek (1).
Do oceny zgłoszonych prac powołano komisję konkursową w składzie: Krzysztof Tęcza i Andrzej Mateusiak. Poziom zgłoszonych prac był bardzo zróżnicowany ale najważniejszy był fakt, że młodzież zainteresowała się historią swojej okolicy, a przede wszystkim losami najbliższych, co zapewne zbliżyło ich do dziadków czy rodziców, od których uzyskiwali często nieznane fakty z ich życia.
Wybrane i nagrodzone przez komisję prace zgłoszone do etapu wojewódzkiego zostaną przesłane do Warszawy gdzie będą oceniane w etapie centralnym.
Oto wyniki tegorocznych Eliminacji Województwa Dolnośląskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – 2017:
Szkoły podstawowe
Kategoria - praca indywidualna
I miejsce - „Moje miejsce na ziemi, czyli Ameliańskie zakamarki”, autorka: Amelia Maj ze Szkoły Podstawowej nr 50 we Wrocławiu (opiekun Iwona Bodyl)
Kategoria - praca zbiorowa
I miejsce - „Zaginiona Leśnica – pozostały stare zdjęcia i ludzkie wspomnienia”, autorzy: Anna Jurczak, Anna Ogibe i Kamila Smyk ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu (opiekun Piotr Staniów)
Kategoria - praca multimedialna
I miejsce – film „W królestwie Viadrusa – moja najciekawsza ścieżka krajoznawczo-turystyczna”, autorka: Kinga Kornacka ze Szkoły Podstawowej im. Adama Rapackiego we Wrocławiu (opiekun Radosław Kalka)
Szkoły gimnazjalne
Kategoria - praca indywidualna
I miejsce - „Osierocony”, autorka: Katarzyna Salawa z Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie Zdroju (opiekun Teresa Fierkowicz)
Kategoria - praca zbiorowa
I miejsce – gra planszowa „Śladami średniowiecznego Wrocławia – w poszukiwaniu zaginionej wagi”, autorzy: Paulina Bryk, Hanna Witkowska, Hanna Olechowska i Marta Drozd z Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu (opiekun Anna Masłowska)
Kategoria - praca multimedialna
I miejsce – film „Moje miasto. Moja pasja. Historia Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu”, autorzy: Melania Florczak, Dominika Klecha i Emilia Piotrowska z Gimnazjum Samorządowego nr 4 w Bolesławcu (opiekun Marzena Bronowicka)
Szkoły ponadgimnazjalne
Kategoria – praca indywidualna
I miejsce - „Magia malutkiej dolnośląskiej wsi... Miłkowice w kolej zaklęte…”, autorka: Katarzyna Matuszkiewicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy (opieka Grażyna Maciak)
Kategoria - praca multimedialna
I miejsce – prezentacja „Czarny koń legnickich szachownic? Poznaj pasję Piotra Kowalaka”, autor: Patryk Orzłowski z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henra Pobożnego w Legnicy (opieka Grażyna Maciak)
Konkurs był dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Związek Gmin Karkonoskich w Bukowcu.