Konkurs z udziałem solistów i zespołów wokalnych podzielono na dwa bloki wykonawców. W pierwszym zaprezentowali się przedstawiciele Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego. W drugim – wykonawcy z miast i miejscowości leżących w granicach dawnego województwa jeleniogórskiego. Śpiewano wzniośle, ale bez patosu, tak często niepotrzebnie dodawanego do pojęcia „patriotyzm”.
Na kartach sędziowskich przewidziano aż 43 prezentacje. Nie wszyscy uczestnicy dojechali na miejsce. Ci , którzy przybyli, zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania. Niektórym dała się we znaki trema, co nie umniejsza wkładu w opracowanie rozmaitych utworów patriotycznie nacechowanych.
Wśród wykonawców z Jeleniej Góry i okolic – jak rok temu – świetnie zaprezentował się Sebastian Rutkowski. Ten szóstoklasista z „dziesiątki” obdarzony przepięknym głosem o szerokiej skali, wykonał pieśń „Moja ziemio ojczysta” i zebrał zasłużoną burzę oklasków. Brawa rozbrzmiewały także po występach wyjątkowo licznie zgłoszonych zespołów.
Zaśpiewał, między innymi, chór "Kopernikusy" z SP nr 3 pod dyrekcją Doroty Królikowskiej, zespół „Parlando” z Jeżowa Sudeckiego przygotowany przez Agnieszkę Marszałek, grupa z Mysłakowic pod wodzą Rafała Wiewióry, czy też grupa z Kostrzycy „Nas wielu” pod opieką Magdaleny Król. Wystąpili też laureaci ubiegłotygodniowego konkursu poezji śpiewanej: duet Justyna Halama i Marek Witkowski. Mało znaną, a bardzo ciekawą piosenkę „Pan mi mówi”, pięknie zaśpiewała jedna z młodszych uczestniczek Natalia Bartoś z „trzynastki”. Pokaz swoich wielkich możliwości wokalnych dała też kowarzanka Joanna Faryno, która wystąpiła z koleżanką Eweliną Szklarek.
Wśród wykonawców z regionu zgłoszono zespoły i solistów z Nowogrodźca, Pieńska, Bogatyni, Świerzawy, Gromadki, Kamiennej Góry, Osieka Łużyckiego oraz Bolesławca. Na scenie pojawiły się nawet rekwizyty w postaci brzozowego krzyża, a wielu uczestników wystąpiło w „patriotycznych” strojach, choćby w mundurach harcerskich. W repertuarze – „Mury” Kaczmarskiego, „Jak długo w sercach naszych”, „Biały krzyż”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” i inne pozycje ze śpiewnika patrioty.
Prezentacje oceniali jurorzy pod przewodnictwem Janusza Rajkowskiego, nauczyciela z PSM I i II stopnia im. Moniuszki. Najlepsi, wymienieni poniżej, wystąpią na koncercie galowym, który zaplanowano na 22 marca w sali JCK przy ulicy Bankowej.
1. "Paka Buziaka" zespół wokalny z MDK Jelenia Góra
2. Emilia Kowalewska z MDK Jelenia Góra
3. Zespół wokalny "Kopernikusy" z Szkoła Podstawowa nr 3 Jelenia Góra
4. Paulina Bocian z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
5. Zespół wokalny z Gimnazjum w Jeżowie
6. Sebastian Rutkowski z Szkoła Podstawowa nr 10 Jelenia Góra
7. Karolina Więcek Gimnazjum w LO nr 1 Jelenia Góra
8. Marzena Gadzina z Gimnazjum Mysłakowice
9. Joanna Faryno z Gimnazjum w Kowarach
10. Julita Halama z Gimnazjum w Łomnicy
11. Marek Witkowski z Gimnazjum w Łomnicy
12. Duet wokalny / Julita Halama i Marek Witkowski z Gimnazjum w Łomnicy
13. Zespół wokalny "Melizmat" z Gimnazjum Nowogrodziec
14. Monika Rewko Gimnazjum Pieńsk
15. Zespół wokalny "Akord" Szkoła Podstawowa Nowogrodziec
16. Agnieszka Fiedeń z Gimnazjum nr 2 Bogatynia
17. Zespół wokalny "Nutki Song" z Gimnazjum Pieńsk
18. Ewa Serkies z Gimnazjum Gromadka
19. Alicja Błędowska Szkoła Podstawowa nr 4 Bolesławiec
20. Braterski duet z Oktawy : Jakub Dziuba i Jan Dziuba Szkola Podstawowa nr 4 Bolesławiec
21. Katarzyna Cichewicz z Gimnazjum nr 2 Bolesławiec
22. Zespół wokalny "Oktawa" Szkoła Podstawowa nr 4 Bolesławiec
23. Zespół wokalny "Lusatia" I z Szkoła Podstawowa / Gimnazjum Osiek Łużycki - rep. "Ostatni mazur"
24. Dominika Błauciak z Gimnazjum Pieńsk