Jak podają autorzy opracowania z portalu polskawliczbach.pl, liczba małżeństw na 1000 mieszkańców jest istotna dla analizy procesów demograficznych i przyszłych tendencji rozwoju społeczeństwa.
- Wysoka liczba małżeństw na 1000 mieszkańców może świadczyć o stabilności społecznej i kulturowej oraz o dużej roli wartości rodzinnych w społeczeństwie. Z drugiej strony, niska liczba małżeństw może wskazywać na przemiany w kulturze i zachowaniach społecznych, takie jak mniejsza akceptacja dla instytucji małżeństwa, rosnącą rolę związków partnerskich, wolność w decydowaniu o swoim życiu, zmiany wartości kulturowych i społecznych - opisują autorzy rankingu.
Jak dodają, liczba małżeństw jest również istotna dla analizy procesów demograficznych i przyszłych tendencji rozwoju społeczeństwa. Wysoka liczba zawieranych małżeństw wskazuje na perspektywiczne zwiększenie liczby urodzeń i poprawę sytuacji demograficznej w dłuższej perspektywie czasowej.
- Z drugiej strony, niska liczba małżeństw może skutkować spadkiem liczby urodzeń i zwiększonym wiekiem populacji, co może wpłynąć na rozwój gospodarczy i społeczny kraju - podkreślają.
Jeśli chodzi o miasta powiatu karkonoskiego, to według rankingu w powiecie jeleniogórskim najwięcej małżeństw na 1000 mieszkańców zawieranych jest w Karpaczu (4,2), nieco mniej w Szklarskiej Porębie (3,4), kowarach (3,0) oraz w Piechowicach (2,6).
Aby doszło do zawarcia małżeństwa, potrzebne są rzecz jasna osoby, które żyją poza formalnym związkiem. Jak się okazuje, w oparciu o o Narodowy Spis Powszechny z 2021 roku największy odsetek osób stanu wolnego zamieszkuje województwo dolnośląskie 31,1 procent (odpowiednio 26,6 procent singielek i 36,2 procent singli).
Autorzy podają także dane dla całego powiatu karkonoskiego, gdzie liczba osób bez małżeństwa obejmuje 31,9 procent - 27,2 procent mieszkanek to panny a 37 procent to kawalerowie.