Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3986
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Następnym razem powiadomimy policję!

Czwartek, 2 stycznia 2025, 4:08
Autor: MJr
Karkonosze: Następnym razem powiadomimy policję!
Zapytaliśmy, czy IMGW, jako właściciel "spodków" na Śnieżce, zamierza wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające wejście na dach nieczynnej restauracji. Okazuje się, że tym zabezpieczeniem ma być... mini tabliczka i sznurek.

- IMGW-PIB podjął niezwłoczne działania mające na celu zabezpieczenie dostępu do dachu nieczynnej restauracji. Zadanie zostało zrealizowane przez pracowników WOM Śnieżka, za co składam serdeczne podziękowania - informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

- Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że pomimo wyraźnych oznaczeń informujących o zabezpieczeniach, turyści w dalszym ciągu podejmują próby wchodzenia na dach, co stanowi naruszenie art. 193 Kodeksu karnego.

W związku z kolejnymi przypadkami tego rodzaju nieodpowiedzialnych zachowań, IMGW-PIB zastrzega sobie prawo do zgłaszania takich sytuacji odpowiednim organom, w tym policji.

Art. 193 Kodeksu Karnego
§ 1. - Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. - Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Całe Obserwatorium to własność IMGW

Tyle Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Warszawy. Zbieżne jest stanowisko dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego z Jeleniej Góry.

Obiekt Obserwatorium jest własnością IMGW w Warszawie i to do jego zarządcy należy obowiązek właściwego oznakowania i zabezpieczenia obiektu przed ewentualnym wchodzeniem na jego dach.

Uprawnienia służb KPN nie obejmują prawa do interweniowania wewnątrz czy wokół obiektów stanowiących obcą własność, jeśli zachowania turystów nie kolidują wprost z zakazami obowiązującymi na terenie Parku (Art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody).

Niemniej, Karkonoski Park Narodowy z niepokojem obserwuje zachowanie się turystów na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce, polegające między innymi na wchodzeniu na jeden z „dysków” Obserwatorium.

Z tego powodu KPN zwrócił się do zarządcy obiektu o właściwe oznakowanie i zabezpieczenie budynku przed wchodzeniem na jego dach deklarując jednocześnie pomoc w tych czynnościach.

- Jednocześnie KPN zwiększył ilość patroli Straży Parku w tamtym rejonie w okresie świąteczno – noworocznym egzekwując w maksymalnym stopniu właściwe zachowania turystów na terenie Parku - informuje Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wątpliwe zabezpieczenia

Na zdjęciach widać owo "zabezpieczenie" przed wchodzeniem na dach. Czy tabliczka odstraszy śmiałków? Wątpliwe. Czy sznurek przeszkodzi w wejściu na dach? Wątpliwe. Czy ratownicy GOPR będą musieli interweniować, jeśli coś się wydarzy? Tak.

Czytaj więcej:
Dach śmiertelną atrakcją

Twoja reakcja na artykuł?

5
8%
Cieszy
12
18%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
10
15%
Złości
34
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
189
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
72%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group