Do Jeleniej Góry przybyło 6 nauczycieli oraz dyrektor tureckiej szkoły. - Wybrali naszą placówkę, ponieważ jesteśmy modelem postępowania w tzw. trudnych przypadkach, czyli z dziećmi, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. Są to dzieci z dysleksją, dysgrafią, ale również trudniejsze przypadki jak zespół aspergera czy autyzm – powiedziała Andżelika Fabijańska z III LO w Jeleniej Górze, w którym uczy się na co dzień ok. 60 takich osób (na 300).
Szczególnie liceum ogólnokształcące – to miejsce, gdzie następuje włączanie uczniów z niepełnosprawnościami do klas otwartych. To ważny element dobrej praktyki, który można pokazać – powiedziała Jolanta Ratyńska z Centrum Doskonalenia Nauczycieli PCKK.
Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, polegały na wykładach oraz pracy w grupach. Ponadto goście obserwowali lekcję języka angielskiego, która odbywała się z nauczycielem wspomagającym, więc było to dla nich cenne doświadczenie. Nauczyciele z Turcji wybiorą się również do Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. - Dzieci w Polsce i w Turcji mają podobne problemy, natomiast metody pracy mogą się różnić. Taka wymiana doświadczeń ma duże znaczenie, my też się dowiadujemy jak to u nich działa – dodała Jolanta Ratyńska z Prywatnego Centrum Kształcenia Kadr.
- Wizyta tutaj jest dla nas dobrą okazją do wymiany doświadczeń, treningu i wprowadzenia w życie podobnych technik i metod w nauczaniu naszych uczniów ze specjalnymi potrzebami – powiedział Şaban Dalgiç, dyrektor szkoły Fatih Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi.