Konferencję będącą swoistym technicznym podsumowaniem zakończonej inwestycji, zorganizował Związek Gmin Karkonoskich. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy z gmin związkowych oraz osoby zaangażowane w renowację zabytkowego pałacu. Uczestnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółami technicznymi wykonanych prac, rodzajem zastosowanych rozwiązań i urządzeń.
W spotkaniu wzięli też udział specjaliści, którzy mogli odpowiedzieć na wiele z nurtujących pytań związanych z termomodernizacją Pałacu.
Inwestycja warta 25 mln zł objęła szereg prac związanych z poprawą efektywności energetycznej budynku, renowację elewacji i pokrycia dachowego, a także częściowe odrestaurowanie zabytkowych wnętrz. W trakcie prac odkryto fragmenty polichromii sprzed kilkuset lat. Dzięki ścisłej współpracy generalnego wykonawcy, firmy Pre-Fabrykat, z konserwatorem zabytków i architektem, pałac przeszedł niezwykłą metamorfozę, która pozwoliła mu odzyskać dawny blask.
Czytaj więcej:Zjawiskowy Pałac w Bukowcu
Pałac w Bukowcu, położony w malowniczej Dolinie Pałaców i Ogrodów, znajdującej się w Kotlinie Jeleniogórskiej, został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku. Na przestrzeni stuleci obiekt był poddawany licznym przebudowom. Najważniejsza z nich, zrealizowana na przełomie XVIII i XIX wieku przez hrabiego von Redena, nadała mu neoklasycystyczny charakter, który pozostał do dziś. Po II wojnie światowej Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, przechodził liczne, nie zawsze korzystne modernizacje. W ciągu ostatnich 25 lat z powodu braku funduszy na renowację z roku na rok obiekt niszczał. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez właścicieli z programu Polski Ład, Pałac w Bukowcu przeszedł gruntowną rewitalizację i znów zachwyca swoją architekturą. Niebawem będzie dostępny dla zwiedzających.
Czytaj więcej:Pałac Bukowiec po remoncie