W trakcie prelekcji bogato ilustrowanej fotografiami T. Mielech zaprezentował w swoim subiektywnym ujęciu historię fotografii pejzażowej w polskich i czeskich Karkonoszach. Jak podkreślał - ten temat do tej pory nie doczekał się odpowiedniego opracowania. Swoją opowieść rozpoczął od pierwszych, wędrownych fotografów, którzy uwieczniali górskie widoki w latach 40. XIX wieku. Następnie przedstawił sylwetki kolejnych najważniejszych osób, które uprawiały fotografię pejzażową, w okresie przed i powojennym. W tym gronie nie zabrakło Wojciecha Zawadzkiego i Ewy Andrzejewskiej, którzy zdaniem T. Mielecha zmienili bieg fotografii pejzażowej.
W swojej opowieści prelegent starał się wskazywać na cechy wspólne jakie można odnaleźć w twórczości współczesnych i XIX wiecznych fotografików.
Uważam, że w fotografii jest taka jedność, mimo że nie znaliśmy tej historii - mówi T. Mielech. - My tu mieszkający po II wojnie światowej, bezpośrednio nie korzystaliśmy ze źródeł i wzorców XIX wiecznych, bo tego po prostu nie było, bo zostało rozproszone lub celowo zniszczone. W latach 80 – tych przy okazji Biennale Fotografii Górskiej i nie tylko, bo także przy działalności Galerii „Korytarz”, wszechnic fotograficznych widać powrót do korzeni fotografii. Wskazuje na to użycie świadomości fotograficznej czyli klasycznych materiałów. U nas trzymamy się tych tradycji – w Polsce już tego praktycznie nie ma, że ktoś fotografuje krajobraz używając pewnej konwencji, która się teoretycznie przeżyła. Choćby to, że tu jest przewaga czarno – białej fotografii. To jest taki niewielki wyróżnik, ale to już wskazuje na pewną kontynuację.
Tomasz Mielech urodził się w 1973r. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się klasyczną fotografią, głównie dokumentalną. Prowadzi warsztaty z dawnych technik fotograficznych. Mieszka w Górzyńcu pod Szklarską Porębą. Laureat I nagrody IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze 1998r. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in. W poszukiwaniu zatrzymanego czasu, Podróże dalekie i bliskie, Fotografie. Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jego w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze.