Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11410
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny"

Piątek, 2 września 2022, 15:07
Aktualizacja: 15:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: "Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny"
Fot. Przemek Kaczałko
Tytułowe słowa płk. Edwarda Jakubowskiego nadal rozbrzmiewają podczas uroczystości związanych z II wojną światową. Dzisiaj (2.09) przy Mieczach Piastowskich w Cieplicach samorządowcy, organizacje pozarządowe i młodzież upamiętnili 83. rocznicę wybuchu wojny.

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się od przemarszu orkiestry reprezentacyjnej, która odegrała hymn państwowy. Następnie, prowadzący spotkanie - Marek Gołębiowski z Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "Radar" przywitał zgromadzonych i przypomniał historię związaną z początkiem II wojny światowej, która wybuchła 1 września 1939 roku.

Rocznice wybuchu II wojny światowej zawsze kończyliśmy słowami "Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny" - było to wezwanie płk. Jakubowskiego. Teraz dopiero wiemy jak to jest aktualne. Po tym co się stało w Ukrainie, hasło jest bardzo aktualne. Konsekwencje wojny ponosi naród ukraiński, ale też my jako sąsiedzi. Jako Polacy nie jesteśmy pewni, że tego typu sytuacja nie wydarzy się u nas. Jesteśmy w strukturach NATO i mamy gwarancję obronną, ale biorąc pod uwagę, co się zdarzyło w Ukrainie musimy być wśród przyjaciół - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który na pytanie o ewentualne reparacje od Niemców, których chce się domagać rząd, odpowiada, że to wewnętrzna rozgrywka koalicji rządzącej. - PiS zawsze sobie szuka wroga i to jest jeden z elementów. Obawiam się takich zawołań, bo mamy zagwarantowane granice. Jeżeli będziemy starali się dochodzić roszczeń, to czy Niemcy nie będą domagać się w rozliczeniu ziem zachodnich...? - stwierdził J. Łużniak.

W trakcie uroczystości oficjalne delegacje parlamentarzystów, samorządowców, organizacji pozarządowych składały kwiaty przy Mieczach Piastowskich. Nie zabrakło delegacji z jeleniogórskich szkół i uczelni.

To ważne, żeby młodzież brała udział w takich wydarzeniach patriotycznych, które przypominają o wielkiej tragedii, którą przeżywali nasi dziadkowie. Tym bardziej w sytuacji, którą mamy na wschodzie - powiedział Norbert Potkański, nauczyciel z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej.

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
4
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group