Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11205
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy

Czwartek, 1 grudnia 2011, 13:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy
Fot. Agrafka
„Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, czyli program edukacyjny i warsztaty dla szkół gastronomicznych z województwa dolnośląskiego rozpoczęły się wczoraj w Pałacyku w Łomnicy. Impreza zakończy się dziś.

Celem projektu jest przekazanie uczniom szkół gastronomicznych wiedzy na temat krajowych i regionalnych produktów tradycyjnych oraz sposobów ich wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej. W ramach programu mistrzowie kuchni z najlepszych restauracji w Polsce prowadzą warsztaty kulinarne. W województwie dolnośląskim uczestników uczył szef kuchni wrocławskiej restauracji Monopol Dariusz Barański.

- Stawiamy na polską kuchnię, czyli na to co jest hodowane lub po prostu rośnie w naszym regionie, jak np. topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, pasternak, mylony często z pietruszką, czy też skorzonera. Poprzez warsztaty chcemy również promować delikatne i bardzo smaczne mięso, jakim jest kozina, czy gęsina – powiedział Gieno Mientkiewicz, ekspert kulinarny.

W Polsce jest wiele zapomnianych lub wykorzystywanych w minimalnym zakresie produktów, z których można przyrządzać znakomite tradycyjne, ale też nowoczesne dania. Zadaniem projektu „Tradycyjny Produkt – Nowoczesna Kuchnia Polska” jest wsparcie szkół gastronomicznych w edukacji uczniów na temat kreatywnego wykorzystywania krajowych produktów w przyrządzaniu potraw kuchni polskiej.

Ważna jest także nobilitacja kształcenia zawodowego, poprzez pokazanie aspektów kulturowych w dawnych obyczajach i praktykach gastronomicznych oraz nowych perspektyw, jakie mają przed sobą aktualni uczniowie w przyszłej pracy zawodowej w sektorze gastronomii.

Z województwa dolnośląskiego i przyległych w programie biorą udział uczniowie ze szkół gastronomicznych z: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Bolesławca, Nysy, Bielsko-Białej, Świebodzic, Kamiennej Góry, Nawojowa.

Projekt składa się z 5 etapów. Pierwszy i drugi etap realizowane są równolegle w szkole i podczas warsztatów. Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (dyskusja o produktach regionalnych z danego terenu i ich zastosowaniu) oraz praktycznej, polegającej na przyrządzeniu małych grupach dań przy użyciu regionalnych produktów i surowców. Następnie przedsięwzięcie będzie kontynuowane w szkołach, gdzie uczniowie będą pracować nad propozycjami dań na konkurs. Program zakończy się w przyszłym roku Wielkim Finałowym Konkursem w Warszawie. Ostatnim etapem będzie ogłoszenie zwycięzców i publikacja na temat finału w dodatku do Gazety Wyborczej „Palce Lizać”.

Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw: wielkopolskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group