Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 5061
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe władze Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”

Sobota, 17 września 2022, 8:41
Aktualizacja: 11:44
Autor: Krzysztof Tęcza, prezes oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Jelenia Góra: Nowe władze Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”
Fot. Archiwum K. Tęczy
W środę (14 września) odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Po zapoznaniu obecnych z działalnością oddziału w latach 2017 – 2022 i uzyskaniu absolutorium przez ustępujący zarząd przeprowadzono wybory, w których wybrano członków nowego zarządu. Są to: Krzysztof Tęcza (prezes), Andrzej Mateusiak (wiceprezes urzędujący), Ewa Kiraga-Wójcik (sekretarz), Jan Jabłoński (skarbnik) i Jacek Potocki (członek zarządu). Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Jerzego Górskiego (przewodniczący), Andrzeja Hałkę, Ewę Parfianowicz. Jerzego Pawlaka i Arkadiusza Wichniaka.

Wybrano także delegatów mających reprezentować nasz oddział w Regionalnej Konferencji Oddziałów, która odbędzie się na początku października 2022 roku w Wałbrzychu. Delegatami zostali: Ewa Parfianowicz, Jacek Potocki, Andrzej Mateusiak, Janusz Milewski, Janusz Turakiewicz i Krzysztof Tęcza.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest wiodącą organizacją jeśli chodzi o turystykę i krajoznawstwo w Polsce. Podstawą działalności jest wolontariat prowadzony przez kadrę programową. To właśnie osoby posiadające uprawnienia z różnych form turystyki pracują na pozytywny wizerunek PTTK.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w wydłużonej z powodu pandemii kadencji obejmującej lata 2017-2022 zrealizował niemal wszystkie założone cele. W tym okresie prezesem oddziału był Krzysztof Tęcza a wiceprezesem urzędującym Andrzej Mateusiak.

W oddziale działały: Komisja Turystyki Górskiej (przewodniczący Robert Nowak), Komisja Turystyki Pieszej (przewodniczący Wiktor Gumprecht), Komisja Krajoznawcza (przewodniczący Krzysztof Tęcza), Komisja Turystyki Narciarskiej (przewodniczący Jan Jabłoński), Komisja Turystyki Kolarskiej (przewodniczący Waldemar Wiśniewski), Komisja Turystyki Motorowej (przewodniczący Jan Tyczyński), Komisja Imprez na Orientację (przewodniczący Dominik Garliński), Komisja Geocachingu (przewodniczący Tomasz Łuszpiński).

W oddziale działały: Koło Przewodników Sudeckich nr 1 (prezes Piotr Gryszel), Koło Grodzkie nr 4 (prezes Krzysztof Tęcza), Koło Nauczycielskie nr 30 (prezes Maria Goraczewska), Koło Wojskowe nr 15 (prezes Jerzy Pawlak), Koło KSON (dawniej Grotołaz) (prezes Waldemar Wiśniewski), Koło „Świeradowskie Orły” (prezes Teresa Fierkowicz), Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy (kierownik Krzysztof Tęcza).

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” może pochwalić się posiadaniem największej kadry przewodników sudeckich na Dolnym Śląsku. Wynika to z faktu prowadzenia przez oddział cyklicznych kursów przewodnickich, których adepci zasilają szeregi Koła Przewodników Sudeckich – największego tego typu na terenie Dolnego Śląska. Obecnie koło to liczy 220 przewodników. Również kadra programowa oddziału jest niezwykle liczna. Na niemal 600 członków w oddziale jest 379 uprawnień programowych. Są to: przodownicy turystyki pieszej, górskiej, kajakowej, kolarskiej, motorowej, narciarskiej, imprez na orientacje; instruktorzy narciarstwa, krajoznawstwa, ochrony przyrody, opieki nad zabytkami, przewodnictwa. Mamy także znakarzy szlaków oraz jurora zbiorów krajoznawczych.

Dzięki posiadaniu tak licznej kadry oddział był w stanie zorganizować dziesiątki imprez, w których w czasie kadencji wzięło udział ponad 11 tysięcy turystów. Należy podkreślić, że wszystkie organizowane przez oddział imprezy są imprezami non-profit. Ważnym elementem turystyki jest zdobywanie odznak turystycznych. Oddział prowadzi weryfikację kilkudziesięciu rodzajów odznak skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci oraz młodzieży i seniorów. W kadencji zweryfikowano łącznie ponad 1 tysiąc odznak.

Jeśli chodzi o imprezy to z ważniejszych należy wymienić organizowany pod przewodnictwem Wiktora Gumprechta od 52 lat Rajd na Raty. Jest to cykl wycieczek organizowanych w okresie od lutego do grudnia. Z reguły są to wycieczki piesze ale w ramach RnR organizowane są także wycieczki autokarowe jedno lub wielodniowe, na terenie Dolnego Śląska, Polski, jak i wycieczki zagraniczne. Jeszcze starszą imprezą bo organizowaną już 65 razy jest Ogólnopolski Rajd Narciarski „Karkonosze”. Jest to najstarsza impreza narciarska organizowana nieprzerwanie w skali całego kraju.

Ważną imprezą są Marsze na Orientacje „Puchar Wagarowicza”. W ofercie oddziału znajdują się także indywidualne rajdy motorowe.

Regionalna Pracownia Krajoznawcza oferuje spacery w ramach „Karkonoskich spotkań krajoznawczo-historycznych” organizowanych we współpracy z Muzeum Karkonoskim. W minionej kadencji pracownia była organizatorem wielu spotkań o tematyce krajoznawczej. Pracownia wydaje „Zeszyty Historyczne”, w których umieszcza pozyskane materiały od wykładowców i regionalistów zapraszanych na spotkania. Do tej pory ukazało się 26 zeszytów. Oprócz tego relacje z imprez a także wydarzeń organizowanych przez oddział zamieszczane są w Informatorach Krajoznawczych publikowanych na stronach internetowych oddziału. Do tej pory ukazało się już 150 numerów miesięcznika.

Oddział corocznie organizuje eliminacje wojewódzkie w ramach Konkursu PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Wiele złożonych do konkursu prac jest wyróżnianych na etapie centralnym w Warszawie.

Oddział co roku wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze organizuje Karkonoskie Spotkania Turystyczne – imprezę cieszącą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i turystów.

Oddział podejmuje się także organizacji dużych imprez centralnych. W minionej kadencji był organizatorem m.in.: Ogólnopolskiego Zlotu Kół Środowiskowych PTTK, Forum Publicystów Krajoznawczych, 50. Jubileuszowego Centralnego Zlotu Krajoznawców, Dolnośląskiego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej, kursu szkoleniowego dla kierowników Regionalnych Pracowni Krajoznawczych.

Bardzo ważnym elementem pracy oddziału jest pozyskiwanie środków na prowadzenie prac remontowych na zamku Chojnik będącego własnością oddziału. W minionej kadencji zostały wykonane ratowniczo-konserwatorskie prace budowlane korony murów zamkowych na kwotę 1 milion 124 tysiące złotych. Pieniądze pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz środków własnych oddziału PTTK.

Równie ważnym elementem pracy jest utrzymanie 726,5 km szlaków turystycznych znajdujących się pod opieką oddziału. By utrzymać w należytym stanie oznakowanie szlaków turystycznych, co jest niezwykle ważne w terenie górskim, oddział co roku pozyskuje finanse na przeprowadzenie niezbędnych prac. Zasada jest prosta: każdy szlak powinien być odnowiony co trzy lata. Oddział zajmuje się także ustawianiem słupów z tabliczkami informacyjno-kierunkowymi. Prace znakarskie prowadzone są przez znakarzy z uprawnieniami co oznacza wysoką jakość ich wykonania. W celu zwiększenia kadry znakarskiej w minionej kadencji zorganizowano kurs znakarzy szlaków górskich w Bukowcu. Środki na przeprowadzenie prac są zdobywane poprzez coroczne konkursy z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Jeśli chodzi o sukcesy oddziału to w minionej kadencji udało się doprowadzić do nadania przez Radę Gminy Mysłakowice odcinkowi drogi z Karpnik do Gruszkowa nazwy „Aleja Dębowa 70-lecia PTTK” oraz posadzić 70 sadzonek dębów. Kolejną „Aleją 70-lecia PTTK” został odcinek obwodnicy Wlenia. Stało się to dzięki uchwale Rady Miasta i Gminy Wleń. W tym wypadku, zgodnie z sugestią Urzędu Miasta, posadzono 7 lip.

Oddział został wyróżniony nagrodą Starosty Jeleniogórskiego Karkonosz.

Również praca społeczna naszych działaczy została uhonorowana poprzez przyznanie wyróżniającym się osobom Odznak Honorowych „Zasłużony dla Turystyki” przyznanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Honorowych Odznak „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” przyznanych przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego czy Dolnośląskich Odznak Honorowych przyznanych przez Dolnośląskie Porozumienie Oddziałów PTTK.

Jak widać Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w minionej kadencji, mimo utrudnień spowodowanych epidemią oraz pogorszenia sytuacji finansowej wywiązuje się z przyjętej na siebie roli organizatora życia turystycznego i krajoznawczego w naszym regionie.

Dodać należy, że oddział współpracuje z wieloma osobami i instytucjami. M. in. z: Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Powiatem Karkonoskim, Urzędem Miasta Jelenia Góra, Karkonoskim Parkiem Narodowym, Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze, Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych w Jeleniej Górze, Uniwersytetem Ekonomicznym w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskim, Muzeum Przyrodniczym, Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, jeleniogórskim Oddziałem Archiwum Państwowego, Jeleniogórskim Oddziałem Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Jeleniogórskim Stowarzyszeniem Żołnierzy Radiotechników „Radar”, Dolnośląską Organizacją Turystyczną czy Związkiem Gmin Karkonoskich.

Działalność naszego oddziału jest na tyle duża, że została zauważona przez władze centralne, co przełożyło się na wybranie naszych działaczy do władz w Warszawie. I tak w roku 2017 na prezesa Zarządu Głównego PTTK wybrano Jacka Potockiego. Obecnie, po rezygnacji w roku 2019 z tej funkcji, pozostaje członkiem ZG. Kol. Jan Jabłoński jest wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK, a kol. Krzysztof Tęcza wiceprzewodniczącym Komisji Krajoznawczej ZG PTTK. Kol. K. Tęcza również pełni funkcję wiceprzewodniczącego Delegatury Sudeckiej Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego.

Jako prezes oddziału dziękuję z całego serca działaczom poświęcającym swój czas i zdrowie dla społeczeństwa. Dziękuję pracownikom oddziału za ich ponadprzeciętne zaangażowanie w pracy, a sobie, cóż sobie życzę, by tym wspaniałym działaczom jeszcze długo chciało się chcieć.

Twoja reakcja na artykuł?

19
66%
Cieszy
4
14%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
422
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Jelonka wczoraj
Amunicję do pepeszy nosili na plecach
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group