Na wykładzie przedstawiona zostanie historia wybranych obiektów Jeleniej Góry, które już nie istnieją, wraz z ich cyfrową wizualizacją, wykonaną w oparciu o informacje odczytane z materiałów kartograficznych, ikonograficznych oraz tekstowych. Będą to: renesansowy jeleniogórski ratusz (do 1739 r.), tymczasowy (drewniany) Kościół Łaski, jeleniogórski Helikon oraz Brama Zamkowa.
- Z przekazów historycznych wiemy, że takie obiekty istniały, natomiast nie znamy ich dokładnej lokalizacji oraz dokładnego wyglądu. Renesansowy ratusz uległ zniszczeniu podczas katastrofy budowlanej w lutym 1739 r., tymczasowy Kościół Łaski został rozebrany po zbudowaniu murowanego Kościoła Łaski (1718), jeleniogórski Helikon jest częściowo niedostępny, a po Bramie Zamkowej pozostała tylko wieża – mówił Eugeniusz Gronostaj.
Były to bardzo znaczące obiekty w dziejach miasta, dlatego warto odtworzyć ich historię np. pod postacią komputerowej wizualizacji. Ponadto zaprezentowany zostanie przez studenta kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna Łukasza Rdzanka z KPSW, cyfrowy model Kościoła Zbawiciela z Cieplic, by pokazać możliwości zastosowań współczesnej techniki komputerowej w badaniu historii.
- Okazuje się, że ten rodzaj techniki można stosować w naukowym badaniu przeszłości obiektów, które w wyniku różnego rodzaju zdarzeń nie zachowały się do czasów współczesnych. Dzięki tej metodzie zabytek zostaje zrekonstruowany wirtualnie, by określić jego lokalizację i pokazać jego wystrój, poeksperymentować z wnętrzem i otoczeniem – zachęcał Eugeniusz Gronostaj.