Marek Szyryk, którego wystawę proponowało równo rok temu Biuro Wystaw Artystycznych, ostatnio zajął się mokrą metodą kolodionową. Jest to nieprzewidywalna metoda, bardzo kapryśna, ponieważ każda płytka poddawana jest indywidualnej obróbce. Ekspozycja w „Korytarzu” to druga w Polsce wystawa tych fotografii. Powstały podczas kilku miesięcy.
Zdjęcia podzielone są na dwa tematy. Pierwszym jest przedstawienie martwej natury, a drugim nawiązanie do tematyki przemijania w kontekście starzejącego się ciała artysty.
Marek Szyryk przyznał, że nawiązywał także do starych mistrzów tj. Holbein, Mantegna. Warto także wspomnieć, że poza fotografią pasjonuje się on haiku, które miało niewątpliwy wpływ na powstałe dzieła.
Wydaje się, że każde zdjęcie niesie z sobą pełen bagaż doświadczeń, swoją interpretację świata. Jest także niedoskonałe w swej formie, ale może dzięki tej „niedoskonałości” zwraca uwagę na to, co ważne, co chwilowe i ulotne. Autor zwrócił uwagę na zwykły przedmiot, jakim jest stół.
Można było zobaczyć, że wokół niego, przez niego i poprzez niego dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Stół stał się tworem indywidualnym, „stołowatym w swej smołowatości”.
Wystawa jest jednocześnie ostatnią organizowaną w JCK przed remontem budynku przy ulicy Bankowej. Kolejny wernisaż odbędzie się już w zupełnie odmienionym wnętrzu Galerii, w której gospodarzą Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki, w przyszłym roku.