W roli prelegenta wystąpił antropolog kultury, kierownik działu niematerialnego dziedzictwa kultury Muzeum Karkonoskiego Henryk Dumin. W zajmujący sposób opowiadał o różnych drogach Polaków po II wojnie światowej na Dolny Śląsk oraz o dziedzictwie kulturalnym, w tym pieśniach i zwyczajach, jakie przywieźli ze sobą przybywając na tzw. „ziemie zachodnie”.
Temat spotkania dotyczył nie tylko naszych rodaków, którzy przybyli na Dolny Śląsk z Kresów Wschodnich, ale także z Bośni oraz rumuńskiej Bukowiny. Wykładowi towarzyszyła prezentacja unikatowych przedmiotów, z prywatnej kolekcji H. Dumina, należących niegdyś do osób osiedlających się na Dolnym Śląsku po 1945 roku. Były wśród nich stare zdjęcia, naczynia czy też pochodzący z XIX wieku zeszyt do nauki kaligrafii.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców.