Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14367
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odetchną czystszym powietrzem

Sobota, 15 maja 2010, 7:57
Aktualizacja: Niedziela, 16 maja 2010, 8:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Odetchną czystszym powietrzem
Fot. Angela
Likwidacja wysokoemisyjnego źródła ciepła na Zabobrzu zakończy się jeszcze w tym roku. PEC, które realizuje tę inwestycję, ogłosiło i rozstrzygnęło szereg przetargów w tym zakresie. Efektem będzie zmniejszenie uciążliwości produkcji ciepła dla środowiska Kotliny Jeleniogórskiej i zwiększenie efektywności funkcjonowania „fabryki ciepła”.

Chociaż na zewnątrz prac nad likwidacją wysokoemisyjnego źródła ciepła na osiedlu Zabobrze jeszcze nie widać, przebiegają one zgodnie z harmonogramem. Dotychczas rozstrzygnięto już przetargi na projekty i realizację poszczególnych zadań.

– Rozstrzygnęliśmy już przetarg na projektowanie modernizacji kotłów parowych, w zakresie zamontowania oryginalnego zamontowania własności polskich inżynierów, która ma obniżyć uciążliwość pracy tych kotłów dla środowiska, zmniejszy ilość zanieczyszczeń, w tym tlenków azotu czy pyłu. Realizuje to firma Praterm z Warszawy – mówi Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.

– W minionym tygodniu został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie wymiennikowni parowodnej o mocy 36 megawat. Wygrała go firma Metrolog z Czarnkowa, która zaproponowała kwotę około 2 mln 700 tys. zł. W miniony poniedziałek rozstrzygnęliśmy też przetarg na wykonanie głównego przedsięwzięcia, czyli przeprowadzenie rury pomiędzy elektrociepłownią a ciepłownią Zabobrze. Kiedy ten etap wejdzie w fazę realizacji, będzie najbardziej widoczny dla jeleniogórzan – dodaje prezes Latuszek.

Czterokilometrowy rurociąg ciepłowniczy zostanie przeprowadzony od elektrociepłowni na terenie dawnej Celwiskozy terenami wzdłuż ulicy Warszawskiej i rzeki Kamiennej do ulicy Sobieskiego, następnie wzdłuż ulicy Jana Pawła II i pod estakadą do elektrociepłowni na Zabobrzu. Najtrudniejszym elementem w realizacji tego zadania będzie przeprowadzenie rur w sześciu miejscach rzekami lub ważnymi drogami.

Początek prac już w czerwcu. Roboty mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to około 12 mln zł. 25 procent tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostała kwota to wkład własny spółki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
94
Tak
36%
Nie
44%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group