Cykl dokumentalny „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” opowiada o często ukrywanych przed opinią publiczną zbrodniach z okresu Polski Ludowej. O kryminalnych historiach z lat PRL nie wspominała prasa, ani Dziennik Telewizyjny. Wiedzieli o nich nieliczni: milicjanci, esbecy, prokuratorzy, sędziowie, a także społeczność lokalna, przed którą nie udawało się ukryć tych wydarzeń. Ludzie najczęściej znali pojedyncze fakty, zaledwie wycinek skomplikowanego śledztwa, co sprzyjało domysłom i plotkom. Dopiero po latach, dzięki zachowanym dokumentom archiwalnym, relacjom uczestników, świadków, a czasem i sprawców, możemy poznać te pilnie strzeżone tajemnice. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach dopiero dziś udaje się odtworzyć ich rzeczywisty przebieg i obalić wersje stworzone na rzecz ówczesnej propagandy.
W roli narratora cyklu występuje pochodzący z Jeleniej Góry pisarz i dziennikarz Przemysław Semczuk. W przeszłości pracował m.in. w jeleniogórskiej telewizji Test, a także w Gazecie Robotniczej, Newsweeku czy Wprost. Znany jest jako pisarz specjalizujący się w kryminalnych historiach z okresu PRL. Napisał takie książki jak: „Zatajone katastrofy PRL”, „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia”, „Cyklon”, czy „M jak morderca: Karol Kot – wampir z Krakowa”.
O historii przedstawionej w odcinku „Czarnej Wołgi” pt. „Psychopata Ciemności” czytaj więcej W serialu o cyjanku w wodzie dla jeleniogórzan