Piątek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 10343
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Orlinek Berghotel ponownie będzie lśnił

Wtorek, 9 kwietnia 2024, 11:26
Aktualizacja: 11:37
Autor: Katarzyna Morańda
Karpacz: Orlinek Berghotel ponownie będzie lśnił
Hotel Orlinek w Karpaczu odzyskuje blask. Choć pierwotnie była to... buda pasterska na rozległej polanie śródleśnej, to z biegiem czasu została przekształcona w imponujący obiekt hotelowy, stanowiący nieodłączny element historii Karpacza. Obecnie, po latach zapomnienia, hotel przechodzi rewitalizację pod skrzydłami Artura Kozieji z grupy Europlan, która przywraca dawny blask temu obiektowi.

Od swoich skromnych początków w XVIII wieku, przez burzliwe lata II wojny światowej, aż po dzisiejsze dni, Orlinek przechodził wiele transformacji, stając się nie tylko schronieniem dla podróżnych, ale także miejscem szczególnym dla edukacji i wypoczynku.

Na przestronnej polanie otoczonej lasem, gdzie obecnie znajduje się hotel Orlinek, już w pierwszej połowie XVIII wieku (ok. 1858 r.) powstała skromna buda pasterska, szybko przekształcona w schronisko. Pierwotnie nosiła nazwę "Chlebowa Buda", co wskazuje na jej funkcję, a później została przemianowana na "Gospodę pod Wąsem" (w XIX wieku), od charakterystycznego wyglądu jednego z jej gospodarzy.

Najpierw była Orlinka

W roku 1913, tuż obok starej gospody, powstał imponujący hotel, nazwany "Orlinka". Nazwa "Orlinek" prawdopodobnie nawiązywała do Szkoły Orląt Grunwaldzkich, która po roku 1945 miała swoją siedzibę właśnie w tym obiekcie.

Hotel został zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Herberta Erasa, znanego m.in. z projektów Śląskiego Domu i Schroniska Odrodzenia, oraz osiedla Hirtenberg w Zielonej Górze. Wzniesiony ponad istniejącą zabudową Karpacza, miał on przyciągnąć turystów zainteresowanych pobliskim torem bobslejowym oraz skocznią narciarską oddaną do użytku w 1912 roku.

Budynek nawiązywał do tradycyjnej architektury sudeckiej poprzez stromy dwuspadowy dach i charakterystyczne detale, takie jak galeria, werandy i deskowania. Orlinek był największym hotelem górskim w Karpaczu, oferującym 200 miejsc noclegowych, obszerną restaurację z barem oraz tarasy widokowe.

Dzieci w Orlinku

Po wojnie hotel stał się siedzibą Szkoły Orląt Grunwaldzkich, prowadzonej według wojskowych zasad i regulaminu. Szkoła przyjmowała sieroty wojenne, głównie dzieci oficerów i żołnierzy Armii Krajowej oraz młodych więźniów niemieckich obozów. Nad całością szkolną czuwał harcmistrz Zygmunt Pytliński ps. Sławek. W późniejszym okresie szkoła przekształciła się w prewentorium dla dzieci, a jesienią 1945 roku w "Orlinku" przebywało aż 254 dzieci.

Od roku 1959 budynek ponownie służył celom turystycznym, pozostając jednym z największych hoteli w Karpaczu i ciesząc się dużą popularnością. W 1997 roku obiekt został wyłączony z użytkowania i stopniowo popadał w ruinę.

Z rąk do rąk

W 2004 roku kupił go zmarły dwa lata temu Tadeusz Gołębiewski, który ostatecznie postawił w Karpaczu inne budynki, a Hotel Orlinek przeszedł w inne ręce. Obecnie właścicielem obiektu jest Artur Kozieja, prezes grupy Europlan (znany w okolicy z inwestycji takich jak np. Lake Hill). Firma rozpoczęła też budowę osiedla Młynówka w Jeleniej Górze, a niebawem otworzy uratowany od zapomnienia hotel Sanssouci w Karpaczu, który swego czasu był wizytówką regionu.

Orlinek odzyska świetność

Europlan planuje gruntowną modernizację zabytkowego budynku, zachowując jego charakterystyczne cechy. W ramach tej modernizacji hotel będzie oferować 80 miejsc noclegowych, przestrzeń konferencyjną i gastronomiczną, a także zostanie wzniesiony nowy budynek z kolejnymi 80 miejscami noclegowymi. Oba obiekty zostaną połączone przeszkloną strefą wellness.

Orlinek Berghotel ma być otwarty w 2026 roku.

O metamorfozie innego z karpackich hoteli: Sanssouci pisaliśmy TUTAJ.

Twoja reakcja na artykuł?

80
73%
Cieszy
3
3%
Hahaha
3
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
6%
Złości
17
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
671
Tak
19%
Nie
62%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Twierdzenie Gödla obala najważniejszy mit AI
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Karpacz i smog w płucach
 
Aktualności
Mamy nowych policjantów
 
112
Czołówka na Wincentego Pola
 
112
Kto rozpoznaje wandali?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group