Choć pracownie internetowe są już we wszystkich szkołach, a w niektórych nawet kilka, wciąż w wielu przypadkach jedynym przedmiotem, podczas którego wykorzystuje się techniczne nowinki, jest informatyka. Pedagodzy chcą to zmienić.
– Dlatego 34 nauczycieli szkoli się na 72–godzinnym kursie „technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej” składającym się z trzech bloków tematycznych, dziesięciu nauczycieli na kursie „opiekun pracowni”, dwóch na kursie „zaawansowane techniki tworzenia stron WWW – dla nauczycieli informatyki” – poinformował Lech Skuza, dyrektor Zespołu Placówek Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Jeleniej Górze, który organizuje szkolenia.
Kurs dla dyrektorów obejmuje 40 godzin zajęć związanych z posługiwaniem się oprogramowaniem do zarządzania szkołą
– Staramy się prowadzić zajęcia także z wykorzystaniem projektora multimedialnego, ale chcielibyśmy w jeszcze większym stopniu posługiwać się tym sprzętem. Mimo coraz niższych cen w dalszym ciągu nie można w sposób kompleksowy wyposażyć w to szkoły – wyjaśnia Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze.
Kursy komputerowe są potrzebne także nauczycielom oraz szefom szkół. Nie wystarczy im codzienna praca i doskonalenie się na lekcjach. Na szkoleniach zapoznają się z nowinkami technicznymi oraz wymieniają doświadczenia.
W ZSO nr 1 internet wykorzystywany jest także do kontaktu z rodzicami uczniów. Szkoła przygotowała także projekt dziennika internetowego, dzięki któremu rodzice dowiadywaliby się o ocenach oraz absencjach swoich dzieci w szkole logując się na specjalną stronę www.
Szkoły, których kadra się szkoli, przystąpiły do projektu „Pracownie komputerowe dla szkół w 2006 r.” Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. To wsparcie na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia. Za kursy dla 10 dyrektorów i 46 nauczycieli płaci prezydent Jeleniej Góry.