Modernizacja peronów trwała niemal 2 lata i kosztowała ponad 27 milionów złotych (pierwotnie miał to być koszt 24,1 mln zł), bowiem w trakcie prac rozszerzono zakres przebudowy. - PKP PLK realizują w ostatnich latach największy w historii program inwestycyjny – to przedsięwzięcie za ponad 66 miliardów złotych. Stoją za tym krótsze podróże, bezpieczniejsze trasy i lepsza obsługa pasażerów na takich stacjach jak Jelenia Góra – powiedział na wstępie Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK S.A.
Ta stacja jest jednym z wielu, ale bardzo ważnym elementem modernizacji linii 274 – powiedział Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Dotychczas na modernizację linii na odcinku Wrocław – Jelenia Góra wydano 560 milionów złotych, ale to nie koniec inwestycji, bowiem w planach są kolejne prace o wartości ponad 100 milionów złotych.
W 2005 roku pociąg między Wrocławiem a Jelenią Górą jechał w granicach 3h40min, a dzisiaj najszybsze pociągi potrafią ten odcinek przejechać w 1h37min. Na dużych odcinkach ta trasa jest przygotowana na prędkości 140 i 120 km/h, a w okolicach Świebodzic 80 km/h. Zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym będziemy tu działać do roku 2023 i ten stan jeszcze się polepszy – powiedział Andrzej Kudła, zastępca dyrektora ds. projektów krajowych Śląskiego Regionu Centrum Realizacji Inwestycji we Wrocławiu. W planach jest modernizacja toru na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, a także tunel między Trzcińskiej a Wojanowem. - Obecnie prowadzimy badania geologiczne i na ich podstawie przyjmiemy technologię jego naprawy – dodał A. Kudła.
W trakcie robót dokonano modernizacji czterech peronów stacji. - Zmodernizowaliśmy tunel zapewniając dostęp dla osób z ograniczeniami ruchowymi, budując na trzech peronach windy, dodatkowo na peronie czwartym jest platforma przyschodowa. Oprócz tego masa prac infrastrukturalnych, których nie widać, a służą podniesieniu standardu i lepszej obsłudze. Wiaty otrzymały nowe pokrycia, wzmocnienia. Do tego system informacji podróżnych – innowacyjny projekt PLK, bogatsza, lepsza i szybsza informacja. Są wyświetlacze krawędziowe, info-kioski, tablice informacyjne, nowoczesny system zapowiadaczy oraz system monitoringu z podglądem w placówce SOK – wymieniał zakres prac Witold Szczotka, kierownik kontraktu.
- Na co dzień korzystam z kolei jeżdżąc do Warszawy i widziałem, jak przez ostatnie dwa lata ten dworzec zmienił się na lepsze. Trzeba mocno kibicować, aby dokończyć modernizację linii 274 – nie jeździmy już w kompromitującym czasie 3h50min, ale można jeszcze przyspieszyć – powiedział Krzysztof Mróz, który liczy także, że PKP dogada się z władzami miasta, aby zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przy dworcu.