- Plądrografia to cykl 30 obrazów, bardzo spójny pod względem konceptualnym i malarskim - opisuje Ryszard Woźniak, autor wystawy. - Pojęcie plądrografia wymyśliłem nawiązując do techniki cytowania i zapożyczania, w muzyce znanej od lat 60. jako plądrofonia - tłumaczy artysta.
Jak wyjaśnia Ryszard Woźniak, obrazy są jednorodne, bowiem odnoszą się do sztuki wybitnego polskiego artysty - Stanisława Dróżdża. - Odkryłem, że ludzie chętnie prezentują się i fotografują na tle prac Stanisława Dróżdża, traktując jego sztukę jako atrakcyjne tło. Zastanawiałem się czy są granice tego, jak możemy sztukę używać, nadużywać, wykorzystywać. Moim zdaniem, w sztuce nie ma żadnych granic - podkreślił artysta.
- Można powiedzieć, że to jest malarski palimpsest, gdzie artysta tworzy nowe formy, nowe znaczenia na dziełach uznanych twórców - oceniła Luiza Laskowska, dyrektor BWA.
Ryszard Woźniak (ur. 1956 r.) - malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Od 1982 związany z „Gruppą”, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował pismo „Oj, dobrze już”. Od 1992 prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.