Podczas czwartkowego spotkania obecni byli m.in. Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, jego zastępczyni Zofia Czernow, z której inicjatywy zorganizowano spotkanie, radny Janusz Wojtas oraz projektant Wojciech Korpal wraz z asystentem. Licznie przybyli też sami mieszkańcy, których na sali MDK Muflon zgromadziło się około 70.
W pierwszej części spotkania szczegółowo prezentowano i omawiano projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy pod Chojnikiem. Wojciech Korpal mówił m.in. o tym, że podczas projektowania musiał wziąć pod uwagę powiększenie obszaru objętego ochroną konserwatorską w Sobieszowie, który dodatkowo graniczy z Karkonoskim Parkiem Narodowym i „Naturą 2000”. Zapewniał też, że w projekcie starał się uwzględnić zgłaszane wcześniej propozycje i sugestie.
Po zaprezentowaniu planu, mieszkańcy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii i uwag. Bardzo dużo kontrowersji wzbudziło wyznaczenie nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne. Ryszard Kaczmarek podkreślał, że zaproponowany obszar pod budownictwo się po prostu nie nadaje: jest podmokły, a po większych opadach deszczu, znajduje się pod wodą.
- W przyszłości nieopodal tego terenu planowane jest przeprowadzenie obwodnicy, więc czy nie lepiej pozostawić ten obszar jako teren zielony odgradzający ruchliwą drogę od istniejących domów? – pytali mieszkańcy.
Sporo emocji wzbudził też podział ulicy Młyńskiej, która obecnie przebiega w trzech oderwanych od siebie kierunkach.
– Wzywając pogotowie ratunkowe musimy dokładnie instruować kierowcę, jak ma dojechać, by nie błądził – mówił Adam Karykowski.
Pani Anna zwróciła uwagę na to, że proponowane poprowadzenie dróg rowerowych nie pokrywa się z propozycjami mieszkańców. Ponadto każdy z zainteresowanych mógł sprawdzić, co jest w przyszłości planowane w obrębie jego posesji, jakie budynki przeznaczone są do wyburzenia i co na tym miejscu ma powstać.
Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Najwięcej uwag dotyczyło spraw indywidualnych, w tym wyznaczenia dróg na terenach prywatnych. Prezydent Marcin Zawiła, zapowiedział, że mieszkańcy mają jeszcze czas na zgłaszanie swoich uwag do 30 września. 30 sierpnia natomiast o godzinie 12 .00 w siedzibie Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze przy ulicy Sudeckiej odbędzie się publiczna dyskusja, w której uczestniczyć będą mogli również członkowie sobieszowskich stowarzyszeń.