W pierwszym głosowaniu radni zgłosili trzech kandydatów. Na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił Leszka Wrotniewskiego, Klub Prawa i Sprawiedliwości - Ireneusza Łojka, a Sojusz lewicy Demokratycznej - Piotra Paczóskiego.
Tu głosowało 19. radnych (głosować nie mogli kandydaci), którzy oddali 19 głosów ważnych, a mimo to przewodniczącego nie wybrano. Leszek Wrotniewski dostał 6 głosów poparcia (oraz nie brane pod uwagę przy wyborze 4 głosy przeciw i 3 wstrzymujące się). Ireneusz Łojek dostał 5 głosów poparcia, 1 głos przeciwko i 4 wstrzymujące się. Natomiast Piotr Paczóski uzyskał 7 głosów za (3 przeciw i 0 wstrzymujących się).
- W związku z tym, że przy obecnej liczbie głosujących bezwzględna większość wynosi 10 stwierdzam, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów – mówił Józef Rypiński, przewodniczący komisji skrutacyjnej.
W drugim głosowaniu zgłoszono tylko jednego kandydata, a mimo to – na wniosek radnego Jerzego Łużniaka – radni oddawali głosy za parawanem (ci, którzy chcieli). 21 radnych oddało 20 głosów ważnych i jeden nieważny. Za kandydaturą Leszka Wrotniewskiego, który przewodniczącym był również w końcówce poprzedniej kadencji, zagłosowało 11 radnych. Siedmiu było przeciw, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.
- Bezwzględna większość głosów to 11, więc komisja stwierdza, że radny Leszek Wrotniewski został wybrany na przewodniczącego rady w tej kadencji – mówił Józef Rypiński.
Prowadzący sesję Zbigniew Ładziński pogratulował Leszkowi Wrotniewskiemu. Mówił, że jest to wielki obowiązek i wielka odpowiedzialność.
- Jestem przekonany, że hasła wyborcze zgłoszone przez kandydatów były szczytne i piękne, bez względu na przynależność partyjną i mam nadzieję, że każdy z nas, a szczególnie przewodniczący, weźmie pod uwagę dobro mieszkańców. Pamiętajmy, by przyświecała nam nie dyscyplina partyjna, a dobro Jeleniej Góry – dodał.
- Dziękuję za państwa głosy i za wybór. Chciałbym, żeby współpraca w radzie odbywała się tak, jak do tej pory – odpowiedział Leszek Wrotniewski.
Nad przebiegiem głosowania czuwała komisja skrutacyjna w składzie: Józef Rypiński – przewodniczący, Danuta Wójcik – sekretarz i członek - Robert Obaz, i - jak powiedział przewodniczący komisji – ten od
noszenia urny – Miłosz Sajnog.
Po ponad godzinnej przerwie odbył się wybór wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.
Wskazując kandydatkę Danutę Wójcik na wiceprzewodniczącą Jerzy Łużniak powiedział: - Dobrym zwyczajem tej rady było zawsze, że każdy klub miał swojego wiceprzewodniczącego. Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaproponował Józefa Kusiaka, a Prawo i Sprawiedliwość - Ireneusza Łojka.
Każdy z radnych podczas tajnego głosowania dostał trzy kartki do głosowania, a kandydaci na wiceprzewodniczących dwie (bo nie mogli głosować na siebie). Na każdego z kandydatów głosowało 21. radnych. Józef Kusiak otrzymał 19 głosów za i dwa przeciw, Ireneusz Łojek 18 głosów za i trzy przeciw, a Danuta Wójcik -10 głosów za, siedem przeciw i cztery wstrzymujące się.
- Bezwzględna liczba głosów to 11, więc wiceprzewodniczącymi zostali Józef Kusiak i Ireneusz Łojek.
Film Telewizji StrimeoTV