Impreza była finałowym wydarzeniem jubileuszowego, V Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który w „Muflonie” rozpoczął się już w środę (11.06) od otwarcia wystawy "Polskie stroje ludowe". W piątek (13.06) było spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim i koncert polskiej grupy folkowej Sutari.
W sobotę od godz. 12.00 na terenie wokół „Muflona” oraz wewnątrz budynku pojawił się kiermasz rękodzieła, na którym można było zaopatrzyć się w czeskie misternie dekorowane pierniczki, naturalne miody prosto z pasieki, rzeźbione świece, ziołowe syropy, ręcznie wykonaną biżuterię ze szkła, filcu czy wełny, ceramikę, obrazy i inne artystyczne przedmioty użytkowe. W tym samym czasie polscy i czescy artyści prowadzili warsztaty rękodzieła – dekorowanie pierników, druciane plecionki, malowanie drewnianych kogucików, tworzenie metalowej biżuterii z recyklingu inspirowanej sztuką ludową czy układanie szklanej mozaiki.
Organizatorzy zadbali, aby atrakcji nie brakowało przez cały dzień. O godz. 13.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” rozpoczęła się część oficjalna imprezy i występy zespołów folklorystycznych. Gości powitała Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon” oraz posłanka na Sejm RP Zofia Czernow, która wraz z prezydentem Miasta Jelenia Góra Marcinem Zawiłą objęła festiwal patronatem honorowym. Wśród oficjalnych gości pojawił się też przedstawiciel rady miasta – Janusz Wojtas.
Po krótkim słowie wstępu, sceną zawładnęły zespoły folklorystyczne: na początek Jeleniogórzanie, a zaraz po nich po raz pierwszy na scenie MDK "Muflon" pojawił się słowacki zespół dziecięcy z Makova - Makovníček, który zauroczył widzów swoim występem. Po gościach ze Słowacji, w pełnym energii repertuarze wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy. Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać
Jubilat aż trzykrotnie. Niezwykle ciekawy repertuar zaprezentował czeski zespół TS Magdalena - przedstawiając tradycje ludowe w formie baletu. Na zakończenie zagrała grupa z Liberca - Spare Parts. Połączenie folku z muzyką bluegrassową porwało zgromadzonych w sali widowiskowej, którzy domagając się bisów głośnymi brawami nie dali zespołowi szybko zejść ze sceny. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 100 wykonawców, którzy zapewnili cztery godziny niezwykłego spotkania z folklorem.
Poza występami, ciekawym punktem imprezy była projekcja unikatowego filmu "Wesele Księżackie" z 1937 roku w reżyserii Tadeusza Jankowskiego. Film, który w Polsce można było obejrzeć dopiero po raz drugi wypożyczony został z Archiwum Naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dzięki muzycznej oprawie w wykonaniu Ewy Antosik (skrzypce), film nabrał niezwykłego wyrazu. W trakcie Festiwalu rozstrzygnięte zostały również konkursy - plastyczny, skierowany do dzieci "Miała baba koguta" oraz internetowy "Folk design".
Organizatorzy zapowiadają, że Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który w tym roku organizują już po raz piąty, na pewno nie zniknie z repertuaru imprez organizowanych przez MDK „Muflon”.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.