Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 8609
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pilchowice: Podwójna moc z Pilchowic

Czwartek, 14 maja 2020, 6:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 maja 2020, 5:27
Autor: WAC
Pilchowice: Podwójna moc z Pilchowic
Fot. TAURON
Zakończył się pierwszy etap przebudowy stopnia elektrowni wodnej w Pilchowicach. Dzięki przeprowadzonym pracom moc elektrowni wzrosła prawie dwukrotnie, do ponad 14 MW.

W Pilchowicach, gdzie większość urządzeń hydrotechnicznych nie przechodziła gruntownej modernizacji ani wymiany niemal od czasu ich budowy w 1912 r., zrealizowano pierwszy etap zaplanowanych prac: remont części podwodnej budynku elektrowni oraz modernizację urządzeń technicznych, m.in.: wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW.

W planach jest kolejny etap modernizacji obejmujący m.in.: zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, modernizację zapory od strony odwodnej, sztolnię obiegową oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu.

Modernizacja stopnia wodnego w istotnym stopniu ograniczy ryzyko awarii, poprawi bezpieczeństwo obiektu, zapewni ciągłość produkcji, a także zwiększy przepustowość stopnia w czasie powodzi - mówi Jacek Bieńkowski, dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych w TAURON Ekoenergia. - Aktualnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej

TAURON Ekoenergia przygotowuje się również do gruntownego unowocześnienia hydroelektrowni w Złotnikach. To elektrownia zbiornikowa, usytuowana na stopniu wodnym Złotniki. Zapora stanowi pierwszy stopień zbiornikowy na rzece Kwisie z zachowaniem stałej rezerwy powodziowej. Poniżej leży zbiornik Leśna. Oba zbiorniki wspólnie pełnią funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne, a także rekreacyjne i turystyczne.

W ramach inwestycji zaplanowano szereg prac modernizacyjnych, w tym: remont na koronie zapory (m.in. obarierowanie), oczyszczenie ściany czołowej zapory od strony odwodnej oraz odpowietrznej wraz z uzupełnieniem ubytków (prace wysokościowe), prace obejmujące przelew stokowy wraz z odprowadzeniem bocznym zbiornika, klap przelewu stokowego i ubytków okładzin betonowych, modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego, modernizację stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej, prace w obrębie komory upustów dennych (betony i elementy stalowe), prace w obrębie betonowej opaski wokół elektrowni w strefie wahania lustra wody, wymianę pięciu zasuw w części odwodnej zapory wraz z napędami, remont mostu nad przelewem stokowym.

​Wszystkie te działania znacznie poprawią bezpieczeństwo dalszej eksploatacji elektrowni i dostosują ją do aktualnych standardów w zakresie funkcji retencyjnej, przeciwpowodziowej i produkcyjnej. Zakończenie modernizacji planowane jest 2022 roku.

Elektrownia w Pilchowicach znajduje się na rzece Bóbr. Zapora (wys. 62 m) była budowana w latach 1904-1912. Jej długość w koronie wynosi 280 m, a szerokość 7,5 m. Pojemność zbiornika to 50 mln m³.
Obiekty w Złotnikach (elektrownia i zapora) na rzece Kwisa były budowane w latach 1919-1924. Długość korony zapory wynosi 168 m, wysokość 36 m, a szerokość w koronie to 5 m. Pojemność zbiornika to 10,5 mln m³.

Twoja reakcja na artykuł?

73
89%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
2%
Nudzi
1
1%
Smuci
0
0%
Złości
5
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
104
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
43%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
13%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
19%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
 
Inne wydarzenia
Młokos nie dał na trasie weteranom żadnych szans
 
Aktualności
Miał tu mieszkać prezydent – pałac w Barcinku
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group