Apele w jeleniogórskich szkołach odbyły się na pierwszej godzinie lekcyjnej. Przez pół godziny dzieci i młodzież usłyszeli o kolejnej, tragicznej karcie historii, jaką w minioną sobotę dopisało życie. Była modlitwa, padły nazwiska ofiar. Były też wyjaśnienie całej tej sytuacji.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze modlitwę poprowadziła siostra Krystyna Bogdan. Nauczyciele Wiedzy o Społeczeństwie i historii przygotowują wystawę poświęcona ofiarom katastrofy.
– Była chwila ciszy oraz apel, by uszanować tydzień ogłoszonej przez państwo żałoby narodowej – mówi Paweł Domagała, dyrektor placówki.
W Szkole Podstawowej nr 2 natomiast zamiast apelu były lekcje poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu.
– Nie organizowaliśmy apelu, bo doszliśmy do wniosku, że zebranie w auli około 300 dzieci na raz nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Naszym zdaniem dzieci chciały usłyszeć jakieś wyjaśnienia tej całej sytuacji. Nauczyciele poprowadzili pierwszą godzinę lekcyjną właśnie w tym temacie, przybliżyli dzieciom postaci osób, które zginęły w katastrofie. Była też minuta ciszy, złożona w hołdzie poległym – mówi Elżbieta Rzemińska, dyrektor szkoły.
Z powodu żałoby narodowej odwołano lub przełożono na inny termin wszystkie imprezy kulturalne w mieście. Nie odbędzie się m.in. planowany na dziś koncert zespołu Raz dwa Trzy, który został przełożony na 17 maja br. Przełożony został też gościnny występ Teatru Steinhaus Bautzen. Komedia Nikołaj Erdman „Samobójca”. Nowy termin jest obecnie ustalany.
- Będą się natomiast odbywały wszelkie normalnie zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zmiany dotyczące naszych imprez znaleźć można natomiast na naszej stronie internetowej – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.