Są wygodne, przewiewne i bardzo trwałe: opracowane zgodnie z życzeniami policjantów i w niczym nie przypominające mundurów Milicji Obywatelskiej, które policjanci – po drobnych przeróbkach z początku lat 90. – noszą do dziś. Wzory opracowali studenci łódzkiej ASP, a w konsultacjach uczestniczył Bernard Hanaoka, znany kreator mody.
Siłą nowych mundurów miało być wykorzystanie do ich uszycia najnowocześniejszych tkanin i surowców. Następnie z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania były przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi.
Zmiany wymusza wejście w życie rozporządzenia regulującego sprawę umundurowania policjantów, na mocy którego policjanci w całym kraju wyjdą do służby w nowych mundurach.
– Pierwsi pojawią się w nich funkcjonariusze ruchu drogowego, następnie dzielnicowi i funkcjonariusze ogniw patrolowo-interwencyjnych. Stare umundurowanie będzie sukcesywnie wymieniane we wszystkich służbach policyjnych – informuje Komenda Główna Policji.
O konieczności wymiany mundurów dyskutowano od dawna. Pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych odbyło się już w październiku 2006 roku, a nowe uniformy testowane są od dwóch lat. Oficjalnie policjanci mogą założyć je teraz.