- „Polskie Kino Młodego Widza” to przede wszystkim projekt Polskiego Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaznacza koordynator przeglądu Waldemar Wilk i dodaje: - Zamysłem jest pokazanie dzieciom, że bajki można oglądać nie tylko oglądanie w telewizorze, że kino jest czymś ważnym.
Dzisiaj kolejny dzień spotkań i kolejna porcja filmowych wrażeń:
1. PRZYGODA W PASKI reż. Alina Maliszewska. 11 min. 1960
Jak to jest być w paski, gdy wszyscy inni są w jednym kolorze? Samotnie. Z główną bohaterką nikt się nie chce bawić – stado białych słoni odnosi się do niej z rezerwą, aż wreszcie wypędza ją ze swojej polany. Odrzucona i nieszczęśliwa słonica przemierza dżunglę.
2. SMOK BARNABA reż. Tadeusz Wilkosz. 10 min. 1977
Bezlitosny, żądny drożdżówek smok Barnaba więzi królewnę. Jeśli nie będzie dostawał swojej dziennej porcji wypieków, pożre dziewczynę. Koszty kolejne partie drożdżówek czynią spustoszenie w królewskim skarbcu.
3. CZARNE LICHO (seria: Bajki i baśnie polskie) reż. Robert Turło. 13 min.
W pewnej małej wiosce mieszka ubogi chłop z rodziną. Nocą, kiedy wszyscy śpią, w świetle księżyca, na pobliskich bagnach harcują Licha: skrzydlate, kudłate, rogate. Co dzień, wraz ze wschodem słońca, Licha idą spać, a chłop wstaje do pracy.
4. .!? [KROPKA, WYKRZYKNIK, ZNAK ZAPYTANIA] reż. Jacek Adamczak, Maciej Ćwiek. 7 min. 1989
Jest takie miasto w którym można znaleźć sklep na którego półkach stoją kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, myślniki, cudzysłowy – wszystkie znaki interpunkcyjne.
5. KOZUCHA KŁAMCZUCHA (seria: Baśnie i bajki polskie) reż. Andrzej Kukuła. 13 min. 2008
Za górami, za lasami żyła sobie Gospodyni. Miała Psa Hałaska, Kota Wąsatka i bardzo, bardzo rozpieszczoną Kozę. Gospodyni przygarnia małą dziewczynkę, Zazulę – jej zadaniem będzie pilnowanie Kozy na łące.