W poniedziałek (5.12) w jeleniogórskim Ratuszu odbyło się spotkanie w sprawie powierzenia Jeleniej Górze zarządzania Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi Aglomeracji Jeleniogórskiej oraz zasad współpracy Stron Porozumienia przy programowaniu, wdrażaniu, finansowaniu, ewaluacji, uzgadnianiu wspólnych inwestycji, bieżącej obsłudze i rozliczeniach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Dołączyło kilka samorządów, które w poprzedniej perspektywie unijnej nie należały do ZIT AJ.
Nowymi partnerami ZIT AJ zostali: Lwówek Śląski, Świeradów-Zdrój, Bolków, Zagrodno, Leśna, Olszyna, Marciszów i Gmina Złotoryja. W poprzedniej perspektywie członkami były: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Lubomierz, Mirsk, Mysłakowice, Piechowice, Pielgrzymka, Podgórzyn, Stara Kamienica, Szklarska Poręba, Świerzawa, Wleń, Wojcieszów i miasto Złotoryja.
Pozwoli to nam na wspólne – 26 samorządów – wydawanie środków z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że tak jak do tej pory (było 18 samorządów), będzie nam się dobrze współpracowało. Środki będą mniejsze, niż w poprzedniej perspektywie, bo jako Dolny Śląsk znaleźliśmy się w strefie lepiej rozwiniętych – powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry zwracając uwagę, że powołanie ZIT-ów eliminuje konkurencyjność pomiędzy samorządami, bowiem dzięki temu mają zapewnione środki na swoje zadania.
Aglomeracja Jeleniogórska jest dobrze zorganizowana, prężnie się rozwija, więc postanowiliśmy przystąpić do niej – powiedział Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju. – Tak naprawdę nie było wyjścia, tylko przystąpienie do ZIT AJ. Wcześniej działaliśmy samodzielnie, a teraz będziemy w grupie, żeby jakiekolwiek środki w ramach RPO uzyskać – dodał samorządowiec z uzdrowiskowego miasta w Górach Izerskich.