Miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Data: 30.11.2024.
Otóż, Europa między 1526 r. a 1740 r. przeszła głęboką przemianę. Rozpad jedności zachodniego chrześcijaństwa, a za nim dramat wojen religijnych, umacniały dawne i nowe podziały polityczne. Radykalny wzrost znaczenia języków lokalnych pogrzebał ideę jednej wspólnoty kulturowej i otworzył drogę do wielości kultur regionalnych.
Specjalizacja gospodarcza regionów Europy, ale także poszczególnych państw, zmieniała na stulecia relacje społeczne. Powstawały obszary przyśpieszonego i spowolnionego rozwoju cywilizacyjnego. Rozszerzające się horyzonty elit europejskich wykraczały coraz śmielej poza granice Europy.
Nowe trendy kulturowe penetrowały wyobrażenia o tym, co estetyczne, ale też jak wyrażać emocje prywatne i jak informować społeczność o ważnych wydarzeniach publicznych. Śląsk, leżący na przecięciu wielu światów, w miniaturze doświadczał skutków ewolucji Europy z marginalnego obszaru cywilizacji światowej ku hegemonowi w skali globu.
W którym miejscu tych przemian ulokowało go bycie częścią monarchii Habsburgów? W jaki sposób brał w nich udział? Czy życie ówczesnych Ślązaków zaważyło na przyszłości Europy?
Na te i inne pytania uzyskacie Państwo odpowiedź podczas niedzielnego wykładu, w którym udział jest oczywiście bezpłatny.
Przypomnijmy, że w Muzem można oglądać wystawę „W cieniu Gór Olbrzymich. Czasy nowożytne", która opowiada o dziejach Śląska pod panowaniem dynastii Habsburgów.