Muzeum Karkonoskie realizuje wspólny projekt z miastem Novy Bor z Czech (kraj liberecki), w ramach którego w Jeleniej Górze powstaje "Laboratorium szkła" - znajdą się nim piec do wytopu szkła, warsztaty i narzędzia. W obiekcie będą się też odbywały wykłady oraz wystawa poświęcona powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie.
Projekt ma za zadanie promowanie tradycji szklarskich w Karkonoszach. Te tradycje po stronie śląskiej, polskiej i czeskiej trwają nieprzerwanie od XIV wieku. Czeskie szkło ma się świetnie, a po naszej stronie została właściwie tylko Huta Julia w Piechowicach - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. - Chcemy pokazywać przede wszystkim techniki historyczne obróbki szkła - podkreśliła szefowa placówki przy ul. Matejki w Jeleniej Górze.
Jak zapowiada dyrektorka, pod koniec lipca 2019 r. rozpoczną się działania "miękkie" - będą warsztaty, wykłady i inne wydarzenia.
Wykonawcą robót budowlanych jest firma Solar System sp. z o.o. z Jeleniej Góry, wartość inwestycji to niemal 1,5 mln zł. Termin zakończenia prac przewidziany jest na 29 marca 2019 r. Póki co, nie udało się rozstrzygnąć przetargu an dostawę wyposażenia (maszyn, urządzeń, narzędzi, itp.) - w pierwszym podejściu nie wpłynęła żadna oferta. W sumie polska część projektu ma kosztować 2,3 mln zł.
W ramach polsko-czeskiego projektu, Novy Bor remontuje stary dom szklarski, gdzie znajdzie się Centrum Informacji Turystycznej oraz mała ekspozycja.
Projekt „Szlak szkła na polsko-czeskim pograniczu”współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.