Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11484
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Psy w parkach? WSA oddala z przyczyn formalnych

Wtorek, 29 września 2015, 9:38
Aktualizacja: Czwartek, 1 października 2015, 9:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Psy w parkach? WSA oddala z przyczyn formalnych
Fot. Przemek Kaczałko
Zawiłe przepisy, których statystyczny mieszkaniec nie zna, spowodowały że skarga mieszkanki Jeleniej Góry na uchwałę Rady Miejskiej wprowadzającej zakaz wprowadzania zwierząt do parków miejskich przy kościele „garnizonowym”, czy Parku Zdrojowego – postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została odrzucona. Wyrok nie powoduje, że nie ma już szans na powrót zwierząt do parków, w każdej chwili można do tematu powrócić.

WSA nie rozpatrywał zasadności skargi na zapis w regulaminach dwóch parków miejskich. Z przyczyn formalnych, nie było możliwości pochylenia się nad wnioskiem mieszkanki Jeleniej Góry, ale jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej nie popisał się znajomością prawa.

Jak stanowią przepisy, w przypadku wniesienia do usunięcia naruszenia prawa, które grupa mieszkańców złożyła 25 marca 2015 r. są dwie możliwości wniesienia skargi do WSA. Pierwszy przypadek określa termin, w jakim skarga powinna wpłynąć do sądu w razie odmowy usunięcia naruszenia prawa przez organ upoważniony do takiej decyzji, zaś w drugim przypadku mowa jest o terminie w razie braku odpowiedzi organu samorządowego. W przypadku skargi na zakaz wprowadzania zwierząt do jeleniogórskich parków, odpowiedzi udzielił przewodniczący Rady Miejskiej, który nie jest do tego upoważniony, ponieważ sprawą powinni się zająć radni na sesji. Ponadto odpowiedź udzielona przez przewodniczącego została udzielona 12 czerwca br., czyli po upływie 60 dni. W związku z tym należało uznać, że odpowiedzi nie udzielono i skarżący powinni skierować wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przed 25 maja br.

Z uwagi na to, że mieszkanka Jeleniej Góry złożyła wniosek do WSA w dn. 7 lipca sąd nie mógł zająć się przedmiotową sprawą.

Co dalej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć procedurę od nowa. Należałoby złożyć wniosek do Rady Miejskiej o usunięcie naruszenia prawa, po czym pilnować terminów – 60 dni na złożenie skargi do WSA w przypadku braku odpowiedzi od organu uprawnionego lub 30 dni w przypadku odmowy udzielonej przez radnych (podczas głosowania na sesji – zwykłą większością głosów).

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
617
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group