Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 11806
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: PTTK ma swój skwer i historię

Środa, 28 sierpnia 2024, 17:56
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: PTTK ma swój skwer i historię
Od dziś PTTK Sudety Zachodnie ma w Jeleniej Górze swój skwer. Przy ul. 1 Maja, nieopodal dworca PKP. Można powiedzieć: należało się, albowiem PTTK od 1950 roku nieustannie promuje turystykę w Polsce tworząc szlaki, prowadząc schroniska oraz przyznając odznaki.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze działa od 1946 roku, kiedy Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, założone rok wcześniej, przekształciło się w Dolnośląski Oddział PTT.

Oddział ten jest jednym z wiodących w Polsce, dzięki dobrze wykształconej kadrze i dużej grupie przewodników sudeckich, którzy organizują liczne imprezy turystyczne.

Pomimo trudnych warunków społeczno-politycznych po II wojnie światowej, działalność turystyczna w Sudetach była kontynuowana i rozwijana, a w grudniu 1950 roku zjednoczono PTT i PTK, tworząc PTTK.

Kurs na przewodnika górskiego

Aby zostać przewodnikiem górskim, trzeba spełnić kilka warunków, wziąć udział w kursie i zdać egzaminy. Wymagana jest podstawowa wiedza o Sudetach, geografii, historii, przyrodzie i kulturze na poziomie szkoły średniej oraz znajomość topografii Sudetów, potwierdzona odznaką „Mała Brązowa GOT PTTK”.

Obecnie trwają zapisy na kurs przewodnika górskiego, który rozpocznie się 2 października w Jeleniej Górze. Koszt kursu to 6000 zł, przy czym członkowie PTTK mogą liczyć na zniżkę 800 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej PTTK Sudety Zachodnie.

Kandydaci muszą mieć ukończone 21 lat, posiadać wykształcenie średnie, dobry stan zdrowia, umiejętność obsługi poczty elektronicznej, a także determinację do ukończenia kursu i zdania egzaminu państwowego.

Wymagane jest również zdanie testu z wiedzy o Sudetach zawierającego 100 pytań otwartych, wypełnienie ankiety osobowej, dostarczenie zdjęć i wniesienie opłaty za kurs.

Zbieranie pieczątek

Z myślą o turystach PTTK stworzyło Górską Odznakę Turystyczną. To wyjątkowe wyróżnienie, które od 1935 roku motywuje miłośników górskich wędrówek do aktywnego spędzania czasu w polskich górach oraz pasmach przygranicznych Karpat i Sudetów. Wystarczy zebrać odpowiednią ilość pieczątek ze schronisk.

Odznaka została stworzona, aby stopniowo wprowadzać turystów w tajniki bezpiecznego i świadomego chodzenia po górach, rozwijając ich umiejętności i wiedzę o górskim środowisku. Jest to idealne zajęcie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które również mogą rozpocząć swoją przygodę z GOT PTTK.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć zdobywanie GOT PTTK (a więc pieczątek), wystarczy zaopatrzyć się w specjalną książeczkę GOT, w której zapisywane są wszystkie odbyte wycieczki górskie. Punkty zdobywa się na podstawie przebytej odległości oraz sumy podejść na trasie. W książeczce należy zbierać potwierdzenia przejścia trasy w postaci pieczątek lub podpisów przodowników turystyki górskiej.

Stopnie odznaki

Odznaka GOT PTTK ma cztery kategorie: popularną, małą, dużą oraz „Za wytrwałość”. Odznaki popularna i „Za wytrwałość” są jednostopniowe, natomiast mała i duża dzielą się na trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty.

Odznaki zdobywa się w ściśle określonej kolejności: najpierw popularna, potem mała brązowa, srebrna, złota, a następnie duża brązowa, srebrna i złota. Wyższe stopnie odznaki można zdobywać w dowolnych latach, bez konieczności zdobywania ich rok po roku.

Aby otrzymać odznakę "Za wytrwałość", należy wykazać się wyjątkową determinacją, zdobywając odpowiednią liczbę punktów przez wiele lat.

W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki, z wyjątkiem popularnego i małego brązowego, które dzieci mogą zdobyć w tym samym roku, jeśli ukończyły 10 lat.

Jak liczyć punkty?

Punkty do GOT PTTK zdobywa się za przejście określonej trasy górskiej, a ich liczba zależy od przebytej odległości oraz wysokości podejść. W tabelach punktacji GOT PTTK można sprawdzić, ile punktów przyznawanych jest za konkretne trasy. Na przykład, przejście 10 km z pokonaniem 500 metrów w pionie może dać 10 punktów.

Dzieci mają uproszczone zasady, co oznacza, że wymagana liczba punktów do zdobycia odznaki jest dla nich mniejsza.

Lista schronisk PTTK Sudety Zachodnie

Schroniska PTTK zarządzane przez Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK:

Schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim”, Gościniec „Perła Zachodu”, Schronisko PTTK „Kochanówka”, Schronisko PTTK „Szwajcarka”, Schronisko PTTK „Na Hali Szrenickiej”, Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”, Schronisko PTTK „Odrodzenie”, Schronisko PTTK „Nad Łomniczką”, Schronisko PTTK „Samotnia”, Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”, Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj”, Schronisko PTTK „Harcówka”, Schronisko PTTK „Andrzejówka”, Schronisko PTTK „Zygmuntówka”, Schronisko PTTK „Pasterka”, Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”, Schronisko PTTK „Pod Muflonem”, Schronisko PTTK „Orlica”, Schronisko PTTK „Jagodna”, Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”.

Twoja reakcja na artykuł?

13
68%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
16%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
477
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
18%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
26%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
„Wybraniec”. Porządne kino czy paszkwil na Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z autobusem
 
Jelenia Góra - KARR
Koncert w Galerii Karkonoskiej
 
Edukacja
Uczniowie Żeroma wrócili z rejsu po Morzu Śródziemnym
 
Jelonka wczoraj
Dudek prawie jak Enigma

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group