Kilka dni temu ponad 80 dzieci z klas IV-VI w sali gimnastycznej spotkało się na żywej lekcji z niepełnosprawnymi z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Mówiono o potrzebie integracji, empatii i wolontariacie.
Klaudia, 12-letnia, słabowidząca uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim, wraz ze swoją mamą opowiadały o tym, jak wykorzystują nowoczesny sprzęt komputerowy, brajlowską maszynę do pisania, zasady czytania 6-cio punktowego pisma brajla. Pasją Klaudii jest literatura, którą czyta właśnie w brajlu.
Diabetyk Andrzej opisywał cukrzycę jako chorobę cywilizacyjną XXI wieku, która w wielu przypadkach, oprócz genetyki, powodowana jest złymi nawykami żywieniowymi. Pokazywał sprzęt do pomiaru glukozy w krwi, poruszał kwestie farmakologii w leczeniu cukrzycy, a także wskazywał na potrzebę ruchu.
Kolejny zaproszony gość, pan Jerzy, w wieku 60 lat poddał się operacji wszczepienia implantu słuchowego, dzięki czemu odzyskał słuch umożliwiający normalne funkcjonowanie.
O sporcie niepełnosprawnych bardzo ciekawie opowiadał pan Wiktor, pokazując trofea sportowe. Na koniec wystąpiła pani Krystyna ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Wspomniała o potrzebie dostrzegania inności, szczególnie dzieci z niewidoczną niepełnosprawnością-głównie ze spektrum autyzmu.
-Trochę obawialiśmy się tego spotkania, bo z taką grupą wiekową uczniów podstawówki spotykaliśmy się po raz pierwszy. Dotychczasowych sześć spotkań dotyczyło uczniów starszych klas gimnazjalnych z miasta i powiatu – mówi pani Krystyna.
Zdaniem dyrektor szkoły Elżbiety Rybak, spotkanie było bardzo udane, o czym świadczył nie tylko spokój na sali, skupienie słuchaczy, ale również liczba zadawanych pytań oraz podawane przez uczniów przykłady niepełnosprawnych członków rodziny, sąsiadów, koleżanek i kolegów.