Remont a wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela
Ubezpieczenie mieszkania zapewnia wypłatę odszkodowania z tytułu szkód na skutek pożaru, zalania, przepięcia… chyba że dojdzie do nich podczas remontu lokalu. Jak to możliwe?
W umowach polis można znaleźć zapisy mówiące o tym, że jeśli w lokalu przeprowadza się prace związane z jego przebudową czy montażem instalacji, to ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania za powstałe wtedy szkody. Oznacza to, że mieszkanie, w którym są kute ściany czy wymieniane rury, może nie być objęte ochroną. „Zwykła” polisa mieszkaniowa niekoniecznie wystarczy do wypłaty odszkodowania, jeżeli w lokalu powstanie wtedy szkoda związana z montażem nowych drzwi i okien lub instalacji gazowej.
Dlatego tak ważne jest, żeby przed rozpoczęciem remontu wnikliwie przeczytać warunki umowy zawartej z firmą ubezpieczeniową. Jeśli wskazano w niej, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody w związku pracami polegającymi na naruszeniu konstrukcji lokalu, a zamierzasz burzyć ściany… musisz wykupić dodatkową polisę. Poczucie bezpieczeństwa na czas remontu jest zdecydowanie warte opłacenia składki!
Za co dostaniesz odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania na czas remontu?
Gdy wiercisz, burzysz, demontujesz i montujesz, mogą zdarzyć się dziesiątki nieprzewidzianych wypadków. Nawet zatrudnienie najlepszej ekipy remontowej z Jeleniej Góry nie daje gwarancji, że wszystko pójdzie jak z płatka. Natomiast jeżeli wykupisz ubezpieczenie na czas remontu w mieszkaniu, to ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie (oczywiście w zależności od warunków umowy) m.in. za:
• uszkodzenie domowych sprzętów na skutek przepięcia spowodowanego np. przewierceniem przewodu w ścianie,
• zalanie mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów spowodowanego problemami podczas montażu lub demontażu instalacji wodno-kanalizacyjnej;
• włamania – to dla ciebie bardzo ważne, gdyż podczas remontu w mieszkaniu drzwi do lokalu są często otwarte – dla złodzieja to doskonała okazja do rabunku;
• uszkodzenie ścian budynku, na skutek którego doszło do ich pęknięcia;
• stłuczenie elementów szklanych, które łatwo uszkodzić w czasie generalnego remontu. Na pęknięcia i zbicie są narażone m.in. witraże w drzwiach wewnętrznych czy szyby w kabinie prysznicowej.
Kto nie otrzyma odszkodowania za szkodę w remontowanym mieszkaniu?
Zawierając umowę ubezpieczenia mieszkania na czas remontu, koniecznie dokładnie przeczytaj wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co uważać i jakich sytuacji unikać, aby polisa chroniła twój remontowany lokal. Ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania np. gdy:
• do remontu zatrudnisz nieodpowiednio wykwalifikowaną ekipę remontową. Pamiętaj, że niektóre prace wymagają specjalnych uprawnień! Dotyczy to chociażby elektryków. Fachowcy ci powinni mieć uprawnienia G1, by przeprowadzać montaż instalacji elektrycznej,
• remont będą przeprowadzać osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pamiętaj – na miejscu prac remontowych używki te są zakazane!;
• remont będzie prowadzony niezgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Dla ubezpieczyciela oznacza to „proszenie się” o szkodę podczas prac remontowych. Dlatego w takiej sytuacji ma prawo on odmówić wypłaty odszkodowania.
Więcej o włączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody w remontowanym mieszkaniu przeczytasz na: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mieszkania-na-czas-remontu.
Ubezpieczenie od remontu… u sąsiada. Czy jest możliwe?
Doszły cię słuchy, że twój sąsiad planuje burzyć ściany działowe i drżysz o swoje mieszkanie? Niestety nie możesz ubezpieczyć swojego lokalu stricte od remontu prowadzonego przez innego lokatora.
Jednak jeśli twój sąsiad spowoduje szkody w twoim lokalu (zaleje go, spowoduje pękanie ścian), będzie zobowiązany do pokrycia kosztów ich usunięcia. Jeżeli ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, to odszkodowanie otrzymasz od jego ubezpieczyciela.
Jak i gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania na czas remontu w Jeleniej Górze?
Jeżeli planujesz kosmetyczny remont mieszkania niezwiązany z ingerencją w jego konstrukcję (np. malowanie ścian), nie musisz wykupować dodatkowego ubezpieczenia. Natomiast jeśli planujesz zmienić układ pomieszczeń czy wymienić instalacje w łazience, potrzebujesz nowej polisy.
W Jeleniej Górze możesz spotykać się z agentem ubezpieczeniowym bezpośrednio w jego biurze (w mieście znajdziesz przynajmniej kilkanaście takich placówek). Podpiszesz tam stosowaną umowę z ubezpieczycielem. Jednak polisę możesz wykupić też online – za pomocą porównywarki ubezpieczeń. W tym celu uzupełnij formularz dotyczący nieruchomości oraz zaznacz, że jest ona „w budowie”. Po zawarciu umowy z ubezpieczycielem, który jest świadomy, że przeprowadzasz generalny remont, możesz śmiało zacząć kuć, burzyć i demontować instalacje.
Zanim chwycisz za młotek i wiertarkę, sprawdź swoją polisę mieszkaniową. Jeśli jest w niej ujęte, że nie dostaniesz odszkodowania za szkodę podczas jego poważniejszego remontu, nie ryzykuj. Na czas prac remontowych wykup dodatkową polisę.