Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8727
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego bardziej realna

Wtorek, 4 października 2011, 7:58
Aktualizacja: Środa, 5 października 2011, 7:39
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego bardziej realna
Fot. RED
Szesnaście wspólnot lokatorskich chce włączyć się w działania, których celem jest remont i przywrócenie blasku kamienicom przy najpiękniejszej ulicy w Jeleniej Górze. Częściowa rewitalizacja ma zacząć się w przyszłym roku. Czy się powiedzie? To zależy od funduszy i wymagań banków, na których kredyt liczy samorząd.

Odbyła się pierwsza z serii konsultacji związanych z rewitalizacją kamienic przy ul. Wojska Polskiego. – Mogę powiedzieć z całą pewnością, że w przyszłym roku rozpoczynamy rewitalizację – powiedziała Zofia Czernow, zastępca prezydenta miasta, prowadząca te konsultacje.

Samorząd przewidywał, że pracami będzie objętych 5 – 6 budynków, ale po ostatnich spotkaniach okazało się, że w te zamierzenia chce włączyć się 16 wspólnot. Czy będzie możliwe objęcie robotami wszystkich – trudno powiedzieć, bowiem trzeba wyjaśnić kilka spraw szczegółowych, dotyczących nie tylko zapisów konserwatorskich, ale także możliwości zaciągnięcia kredytów. Banki stawiają warunki, które nie zawsze mogą spełnić wspólnoty, udział samorządu w przewidywanych remontach nie zawsze jest tak duży, aby spełnić wymagania banków.

– Będziemy intensywnie poszukiwać wszelkich możliwości podpisania takich porozumień, by przełamać formalne przeszkody, ułatwić system kredytowania i rozpocząć prace rewitalizacyjne w możliwie szerokim zakresie. Przed końcem października br. najpewniej będziemy znać wszelkie szczegóły, by można było wpisać do budżetu miasta kwoty niezbędne do rozpoczęcia rewitalizacji na tej ulicy – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

W 2008 roku – w ramach programu ADHOC – gruntownie przeanalizowano stan kamienic i możliwości przywrócenia blasku tym pochodzącym w większości z przełomu XIX i XX wieku budynkom, zbudowanym w stylu secesji i eklektyzmu. Koszty tego przedsięwzięcia okazały się jednak ogromne. Tymczasem stan zabudowy alei jest fatalny i nakładów wymaga praktycznie każda ze znajdującej się tu budowli. Wieloletnie zaniedbania zrobiły swoje.

Remontu wymagają nie tylko budynki lecz także chodniki, które niegdyś były wkomponowane w przydomowe ogródki. Po nich pozostały jedynie resztki w postaci trawników. Sama aleja była projektowana w czasach „przedmotoryzacyjnych” i nie bez wpływu na jej „klimat” ma wzmożony ruch samochodów, w tym ciężarówek. Aleją Wojska Polskiego przez dobę przejeżdża kilka tysięcy aut. Szansą na odciążenie tego traktu jest powstająca obwodnica południowa miasta.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
708
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group