Śledztwo obejmowało czas od listopada 2022 roku do lipca 2023 roku. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu prowadzili nielegalną działalność głównie w województwie dolnośląskim i lubuskim, narażając Skarb Państwa na uszczuplenia w wysokości ponad 16 mln zł.
Po zebraniu szczegółowych informacji funkcjonariusze przeprowadzili działania w powiatach: legnickim, złotoryjskim i żarskim, gdzie zatrzymali 12 osób i przejęli blisko 271 tys. szt. papierosów z naniesionymi zastrzeżonymi znakami światowych marek tytoniowych oraz około 718 kg tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych, w postaci m.in. nieruchomości i biżuterii, o łącznej wartości ponad 2,7 mln zł.
Poszczególni członkowie grupy mieli do wykonania określone zadania. Ich szefem był Mariusz G., który telefonicznie nawiązywał kontakty, zarówno z odbiorcami nielegalnych wyrobów tytoniowych, jak i z innymi członkami grupy. To on organizował i nadzorował załadunek papierosów na pojazdy, podstawiane przez odbiorców, decydował o rozliczeniach finansowych za zakupiony i sprzedany towar, cenach zakupu i sprzedaży papierosów. Natomiast członkowie grupy odbierali nielegalny towar od Mariusza G., a następnie dalej go wprowadzali do obrotu. Aby utrudnić ujawnienie przestępczej działalności, sprawcy w rozmowach, posługiwali się pseudonimami oraz nazwami i zwrotami , które miały na celu ukrycie właściwego przedmiotu rozmowy, to jest: marek papierosów, ich ilości i cen, np. papierosy LM-elka, lambda, liga, 50 dużych pakietów papierosów, to kostka, a 20 kg tytoniu, to worek ziemniaków.
Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty związane z dystrybucją wyrobów tytoniowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora, sąd wobec 5 osób zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.