- W przedszkolach mamy 370 wolnych miejsc, przy czym są to miejsca naborowe. Natomiast ogółem w przedszkolach publicznych mamy 1200 miejsc, a w niepublicznych 1300, co w zupełności wystarcza potrzebom miasta – podkreślił Paweł Domagała. Władze miasta szacują, że w przyszłym roku szkolnym jeszcze mniej sześciolatków trafi do szkół, bowiem rodzice w większości przypadków nie chcą narażać dzieci na przedwczesny stres.
W przedszkolach publicznych rekrutacja prowadzona jest drogą internetową, a w niepublicznych już wcześniej rodzice rezerwowali miejsca metodą tradycyjną – powiedział Paweł Domagała, który przyznaje, że reforma oświaty nie będzie miała wpływu na rekrutację do przedszkoli, bowiem zmiany w systemie przedszkolnym dokonały się już w poprzednim roku. - Wykorzystując wszystkie rezerwy w przedszkolach udało się w ubiegłym roku przyjąć wszystkie dzieci, powstało wtedy 5 dodatkowych grup – wspomina naczelnik. Miasto ma obowiązek zapewnić opiekę dla dzieci od lat 3, a w szczególnych (udokumentowanych przypadkach) od 2,5 roku.
Szczegóły na: www.jeleniagora.pl/content/rekrutacja-do-przedszkoli-2017-2018
W wyniku uchwały o nowej sieci szkół w mieście nie zmieniły się obwody, natomiast w dwóch przypadkach (włączenia gimnazjów do szkół podstawowych), nastąpi przyporządkowanie klas do danych budynków. W Gimnazjum Nr 1, które zostało włączone do Szkoły Podstawowej Nr 2 znajdą się klasy VII-VIII, a w Gimnazjum Nr 4 Miasto ma rok na dostosowanie budynku do potrzeb uczniów klas I-III. W przyszłym roku szkolnym niewykluczona jest możliwość odbywania niektórych lekcji klas starszych SP 11 (ze swoimi nauczycielami) w budynku przy ul. Karłowicza, ale ostateczne decyzje będzie podejmować dyrektor Eugeniusz Sroka. - Wszystko okaże się po rekrutacji – zaznaczył P. Domagała.
Jak podkreśla naczelnik WEiS UMJG, opóźnienie rekrutacji spowodowane jest reformą ustroju szkolnego, jednak mimo 2-, 3-tygodniowej różnicy względem poprzednich lat, wszyscy zdążą. - Biorąc pod uwagę, że mamy czas do 1 września, to zdążymy - zapewnia Paweł Domagała.
Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej w terminie od 20 kwietnia 2017 r. do 5 maja 2017 r. mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka za pomocą witryny www.jeleniagora.podstawowe.vnabor.pl, z której należy wydrukować stosowną deklarację, podpisać i dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły obwodowej można również dokonać poprzez wypełnienie deklaracji, o której mowa powyżej bezpośrednio w sekretariacie szkoły obwodowej (z pominięciem witryny internetowej).
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami
Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych szkół. We wniosku określa się kolejność wybranych szkół podstawowych (oddziałów) w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych (wzór wniosku będzie dostępny od dnia 20.04.2017 r.).
Wniosek należy wypełnić w systemie, wydrukować, podpisać i dostarczyć do szkoły „pierwszego wyboru”. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie powyższych kryteriów, składane w oryginale lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Oświadczenia, o których mowa powyżej, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do rodziców o przedstawienie dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach lub w szczególnych przypadkach, do Prezydenta Miasta o potwierdzenie ww. okoliczności. Prezydent Miasta potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do szkoły oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do kwalifikacji do danej szkoły.
Rodzice kandydata zakwalifikowanego do szkoły podstawowej są zobowiązani do potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły pierwszego wyboru.
Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznej szkoły służy skarga do sądu administracyjnego – skargę wnosi się za pośrednictwem dyrektora szkoły, którego działanie jest przedmiotem skargi.
Kolejność zgłoszeń (logowania w systemie) nie ma wpływu na pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do szkoły. Zaznaczenie w formularzu sformułowania „Odmawiam odpowiedzi” równoznaczne jest z przyjęciem do wiadomości faktu, iż dane kryterium nie będzie brane pod uwagę na etapie kwalifikowania kandydata do szkoły.
Rekrutacja uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów integracyjnych zorganizowanych przy Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze odbywa się metodą tradycyjną - poza systemem elektronicznym – bezpośrednio w placówce. Uczniowie bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przystępują do naboru elektronicznego na zasadach ogólnych opisanych powyżej. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły uruchomi postępowanie uzupełniające, które będzie się odbywać w dniach 1-8 czerwca br.
Szczegóły na: www.jeleniagora.pl/content/rekrutacja-do-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych-2017-2018