Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11302
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rozwój kulturystyki – od Arnolda do czasów dzisiejszych

Środa, 26 sierpnia 2020, 13:07
Aktualizacja: Wtorek, 1 września 2020, 21:26
Autor: ts
Polska: Rozwój kulturystyki – od Arnolda do czasów dzisiejszych
Fot. ts
Początek drugiej połowy ubiegłego wieku można uznać, za pierwsze lata funkcjonowania kulturystyki, która znana jest w dniu dzisiejszym.

Wcześniej sztuka kształtowania ciała była kojarzona raczej jako efekt uboczny treningu, podczas gdy dzisiaj, stało się to sportem samym w sobie i jest uprawiane przez miliony ludzi na całym świecie na poziomie amatorskim lub wyczynowym.

Skąd wzięła się idea kulturystyki?
Pierwsze zawody kulturystyczne odbywały się już sto lat temu, jednak była to namiastka tego, co dzieje się dzisiaj. Prawdziwy rozwój kulturystyki, jako zawodów sylwetkowych rozpoczął się w połowie ubiegłego wieku. Sama kulturystyka swoje korzenie ma jednak dużo głębiej, gdyż już w starożytności funkcjonował kult ludzkiego i wysportowanego ciała. Był on symbolem siły i zdrowia. Tak pozostało do dzisiaj, choć z kulturystyki stworzono całkowicie odmienną dyscyplinę, niż zakładano to pierwotnie. Wprowadzając sts kod promocyjny można jeszcze więcej zyskać w każdym momencie i zobaczyć zawodników kojarzących się z kulturystyką, którzy startują w zawodach sportów walki. Bardzo często kulturyści nie uprawiają żadnego innego sportu, a samo kształtowanie ciała jest ich jedynym zadaniem.

Kulturystyka w USA
Rozwój kulturystyki w USA początkowo przebiegał dość topornie. W tamtych czasach nie było mediów społecznościowych i internetu, więc aby sport był popularny, musiał być pokazywany w telewizji. Pierwsi zwycięzcy najbardziej prestiżowego na świecie konkursu kulturystycznego to Larry Scott i Serbio Oliva. Pomimo że wyglądali znakomicie, dopiero ich następca, Arnold Schwarzenegger stał się ikoną popkultury, która stała się rozpoznawalna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie. Lata jego dominacji na zawodach Mr. Olympia to 1970-1975. Na skutek wzrostu jego popularności za sprawą zrobienia niesamowitej kariery filmowej, sama kulturystyka zaczęła być popularna na całym świecie.

Rozwój kulturystyki wśród amatorów
Dzisiaj kulturystykę uprawiają tysiące osób na zawodowym poziomie, a nawet miliony na poziomie amatorskim. Sama idea kulturystyki sprowadza się do rozwijania własnego ciała, a to jest możliwe nawet wtedy, gdy nie chce się wyglądać niczym wyczynowy kulturysta. Dla większości trenujących jest to i tak niemożliwe, jednak całkowicie realne jest zbudowanie sylwetki przeciętnego atlety, który ma po prostu wyrzeźbione i mocno zarysowane mięśnie. Największy wzrost popularności cała branża fitness zaczęła przeżywać w latach dziewięćdziesiątych. Około dziesięciu lat później ta moda przyszła również do Polski. Siłownie i kluby fitness zaczęły powstawać jedno po drugim. Dzisiaj właściwie w każdym dużym, średnim, a nawet małym mieście znajdzie się jakąś siłownię.

Gdzie podążają trendy w branży fitness?
Wśród amatorów kulturystyki popularne nie jest dążenie do wyglądu wspomnianego wcześniej Arnolda, a raczej kształtowanie sylwetki, która kojarzy się ze szczupłymi, lecz dobrze umięśnionymi lekkoatletami lub zawodnikami sportów walki. Nie mają oni ogromnych ilości mięśni, ale sylwetki przyjemne dla oka, które przy okazji są całkowicie funkcjonalne i pozwalają zachować zdrowie. Właśnie zdrowie i sprawność fizyczna stoi dzisiaj na pierwszym miejscu wśród amatorów, dla których treningi na siłowni lub zorganizowane zajęcia fitness to jedyny wysiłek fizyczny, który podejmują za dnia. Wiążę się to oczywiście z kompletną zmianą trybu życia przeciętnej osoby, która jest aktywna zawodowa w dzisiejszych czasach, na rzecz pracy siedzącej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
631
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group