Podobnie, średnia zdawalność w liceach wyniosła 81 %, przy czym jest to wynik poniżej średniej wojewódzkiej. Na Dolnym Śląsku matury z pozytywnym wynikiem odebrało 84,2 % osób. Lepiej sytuacja wygląda w technikach. W Jeleniej Górze zdało 67,9 % absolwentów, a na DŚ 64 %. Mimo to gorzej wypadliśmy od reszty, bo w sumie ze zdanych egzaminów cieszyło się 75,9 % maturzystów, gdy na DŚ 77,1 %. Średnia krajowa w tym roku wyniosła 79,7 %.
Z czego wynika tak niska zdawalność?
– Trudno jest określić bezpośrednią przyczynę. Podobnie jak w poprzednich latach, „piętą achillesową” maturzystów była matematyka. Słabo poszły także egzaminy z przedmiotów ścisłych. Jednak z drugiej strony, średnia 81 % w liceach ogólnokształcących nie mówi w pełni prawdy o wynikach uzyskanych przez jeleniogórską młodzież. Wyniki biorą pod uwagę również egzaminy maturalne zdawane przez uczniów w szkołach dla dorosłych. Często ich absolwenci kilkakrotnie podchodzą do nich, nie zdają go lub w ogóle nie podchodzą do niego, deklarując przy tym wolę zdawania. To zaniża naszą średnią – mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM.
Najwyższe wyniki zdawalności w Jeleniej Górze osiągnęli byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego (97,5 %) oraz II Liceum Ogólnokształcącego (94 %). Gorzej poszło absolwentom takich placówek, jak: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 (58 %), Zespoł Szkół Technicznych „Mechanik” (48,4 %) czy Zespoł Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej (47,4 %).
75% osób nie zdały egzaminu z jednego przedmiotu. Im przysługuje możliwość podejścia do poprawki. W przypadku większej liczby nie zdanych przedmiotów lub rezygnacji z podejścia w terminie, takiej możliwości nie ma. Maturzyści, którzy chcą zdawać egzamin poprawkowy muszą do 10 lipca zgłosić taką chęć dyrektorowi placówki. Egzamin odbędzie się w dniach 21 – 22 sierpnia.