W pierwszej części spotkania przybyli wysłuchali wykładu pracownika muzeum Roberta Rzeszowskiego, który opowiedział nie tylko o poprzednich obiektach służących władzom miasta za siedzibę ale także zaprezentował stare zdjęcia i mapy zarówno tych obiektów jak i miasta Jeleniej Góry. Przybliżył wiele mało znanych faktów związanych z użytkowaniem ratusza w dawnych czasach. Rajcy byli praktyczni i gdy tylko była okazja zarobienia dodatkowych pieniędzy dla miasta korzystali z niej. Wynajmowali poszczególne sale obiektu na różnego rodzaju uroczystości rodzinne ale także wynajmowali pomieszczenia piwniczne na prowadzenie gospody. Lokal gastronomiczny w ratuszu działa także obecnie więc można powiedzieć, że jest to już jakaś tradycja. Ciekawostką jest fakt zachowania w lokalu części podziemnego przejścia służącego dawniej do dyskretnego wyjścia z obiektu.
Najciekawszym projektem podjętym przez władze Jeleniej Góry była próba stworzenia dwóch nowych placów miejskich mających służyć za miejsca spotkań mieszkańców. Plany budowy tych miejsc sporządził architekt królewski i gdyby doszło do ich realizacji Jelenia Góra nawiązałaby do dawnych tradycji miasta przyjaznego mieszkańcom. Tak jak miało to miejsce po zagospodarowaniu obecnego Wzgórza Kościuszki i Borowego Jaru. Niestety wybuch I wojny światowej zniweczył te ambitne plany.
W drugiej części spotkania dotarliśmy do ratusza, w którym obejrzeliśmy wnętrza odświeżone po niedawnym remoncie. Uczestnicy spaceru zobaczyli oryginalne elementy wyposażenia budynku, piękne zdobienia wykonane przez profesorów i uczniów szkoły artystycznej w dawnych Cieplicach. Wysłuchali legend o Karkonoszu zawartych w rzeźbionych przedstawieniach balustrady schodów na piętrze budynku. Podziwiali wyposażenie sali ślubów by na końcu zajrzeć w czeluść zabezpieczonej szklaną taflą średniowiecznej studni.
Podziwialiśmy także ratusz z zewnątrz patrząc na kamienne elementy zdobiące elewacje budynku. Duże wrażenie robi kwadratowa wieża zegarowa. Ciekawostką jest fakt, że w czasie kiedy oddano obiekt do użytku umieszczony na wieży zegar był jedynym publicznym zegarem w mieście. Ozdobą rynku otaczającego ratusz jest fontanna z posągiem przedstawiającym Neptuna oraz kamieniczki z podcieniami wykorzystywane, tak jak dawniej, przede wszystkim do celów handlowo-usługowych.
Spacer poprowadził piszący te słowa, a wzięło w nim udział ponad 30 osób.