Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 5553
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spacer ze strażakami

Wtorek, 3 stycznia 2023, 10:45
Aktualizacja: 10:49
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Spacer ze strażakami
Fot. Archiwum K. Tęczy
W środę 28 grudnia 2022 roku Muzeum Karkonoskie i Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosiły chętnych na dziewiąty spacer historyczno-krajoznawczy.

Przybyłych do muzeum przywitali dyrektor MK Julita Izabela Zaprucka oraz prowadzący spacer Krzysztof Tęcza kierujący RPK Karkonoszy. Gościem specjalnym był brygadier Piotr Dubiel – dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze.

Pani dyrektor w imieniu Muzeum Karkonoskiego przekazała na ręce naszego gościa adres skierowany do komendanta Miejskiej PSP w Jeleniej Górze brygadiera Andrzeja Cioska z podziękowaniami za ich ofiarną służbę i gratulacje z okazji jubileuszu 30 lat działalności jednostki. Zaprosiła także całą załogę do odwiedzenia muzeum.

Piotr Dubiel w przygotowanej prelekcji przedstawił strukturę organizacyjną zarówno naszej jednostki pożarniczej jak i zasady funkcjonowania straży w ujęciu ogólnokrajowym. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo przebiega akcja gaśnicza, kto nią dowodzi, jakie są rodzaje zdarzeń do których wzywa się straż pożarną i o stanie wyposażenia jednostek w sprzęt specjalistyczny oraz ich uczestnictwie w akcjach mających miejsce poza granicami naszego województwa czy kraju. Pan Piotr odpowiedział na wiele pytań rozwiewając wątpliwości jakie do tej pory posiadali przybyli.

W drugiej części spotkania ponad trzydziestoosobowa grupa turystów korzystając z komunikacji miejskiej przeniosła się do Cieplic do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 gdzie naszym gospodarzem był starszy aspirant Tomasz Trusewicz pełniący funkcję zastępcy dowódcy. Pan Tomasz przedstawił nam założenia działalności Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

Trzeba wiedzieć, że centrum sfinansowane w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego, to miejsce w którym dzieci i młodzież mogą zobaczyć zagrożenia jakie są udziałem życia codziennego i poprzez odpowiednią edukację dowiedzieć się jak ich unikać czy jak postępować gdy już się wydarzą. Projekt jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Jeleniej Góry i Powiatu Karkonoskiego. Ukierunkowanie jego w stronę młodzieży nie wyklucza, jak widać na przykładzie naszej grupy, by uczestniczyły w nim osoby dojrzałe. Muszę jednak dodać z zadowoleniem, że tym razem w spacerze brała udział liczna grupka dzieci.

Obiekt przygotowany do przedstawienia różnego rodzaju zagrożeń występujących w życiu został zaprojektowany tak aby konkretne wiadomości były „przemycane” podczas zabawy. Wizyta tutaj ma uczyć właściwego odbioru tego co się dzieje wokół nas, prawidłowej oceny wynikających z tego zagrożeń i odpowiedniej reakcji na nie. Chodzi o wytworzenie w podświadomości prawidłowego postępowania pozwalającego niwelować negatywne skutki sytuacji ale postępowania bezpiecznego zarówno dla nas jak i ewentualnych poszkodowanych. Musimy bowiem ograniczyć czy opanować strach, który bardzo często jest elementem takiego zdarzenia, ale nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Wszystkie działania powinny być wyważone. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki pobytu dzieci w centrum przygotowano „Ścieżkę Bezpieczeństwa”. Podczas jej przejścia uczestnicy zajęć spotykają się z różnego rodzaju zagrożeniami i poznają sposoby zachowania się w takich sytuacjach. Zastosowane nowoczesne techniki są tak realistyczne, że wywołują naturalne reakcje i odruchy. Słychać tu skwierczenie ognia, szum wody, wybuchy, ale także śpiew ptaków, szum wiatru w liściach drzew.

W centrum uczy się prawidłowego zachowania w terenach leśnych, nad zbiornikami wodnymi, podczas wypadków komunikacyjnych czy wreszcie podczas zdarzeń zaistniałych w domach. Duży nacisk kładzie się na sprawy bezpieczeństwa poprzez ukazanie jak ważnym jest przeciwdziałanie zagrożeniom choćby poprzez instalowanie w łazienkach czujki dymu. Sporo czasu poświęca się na prezentacje właściwego sposobu udzielania pierwszej pomocy. Centrum zostało wyposażone w odpowiedni sprzęt, którego użycie tutaj pozwoli na swobodne podejmowania działań w terenie. Zwłaszcza, że dzisiaj w przestrzeni publicznej umieszcza się coraz więcej urządzeń ratujących życie. Trzeba tylko wiedzieć jak ich użyć i nie bać się tego czynić.

Pan Tomasz pięknie wszystko tłumaczył pokazując, że nie należy się przesadnie obawiać podejmowania działań w sytuacji zagrożenia. Przekonywał również, że wielu zagrożeń możemy uniknąć poprzez niby błahe ale jednak ważne czynności, takie jak wyłączanie sprzętu przed wyjściem z domu, nie pozostawianie podłączonych do gniazdek baterii, itp.

Na koniec naszego pobytu pan Tomasz pokazał nam czym dysponuje nasza jednostka, i trzeba wyraźnie powiedzieć, nasi strażacy nie mają się czego wstydzić. Posiadają bardzo nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym sprzęt specjalistyczny służący do gaszenia konkretnych rodzajów pożarów. A działania strażaków obejmują nie tylko akcje przeciwpożarowe. Straż Pożarna prowadzi ratownictwo: biologiczne, medyczne, chemiczne, poszukiwawcze, radiologiczne, wysokościowe, techniczne, wodne, jaskiniowe, komunikacyjne.

Zakończeniem naszej wizyty był pokaz sprawności w wykonaniu innego ratownika – owczarka niemieckiego o imieniu Ari.

Twoja reakcja na artykuł?

8
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
422
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Jelonka wczoraj
Amunicję do pepeszy nosili na plecach
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group