Radny Hubert Papaj poinformował na konferencji prasowej o decyzji, którą w ostatnim czasie podjęły gminy zrzeszone w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Włodarze miast i gmin w większości opowiedzieli się za przeznaczeniem dodatkowych środków na podniesienie efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej, a nie na wymianę źródeł ciepła dla mieszkańców.
Okazało się na początku maja, że są oszczędności w działaniu "efektywność energetyczna". Gminy miały do wyboru dwie możliwości - przeznaczyć środki na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, np. szkół, domów kultury itd., albo przeznaczyć środki na rzecz mieszkańców, którzy chcą wymienić źródła ciepła - powiedział Hubert Papaj, jeleniogórski radny, a jednocześnie prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przy wyborze drugiej opcji rozdzielałaby pieniądze dla mieszkańców.
W ramach ZIT-u Aglomeracji Jeleniogórskiej za wariantem z udziałem KARR-u głosowali włodarze gminy Jeżów Sudecki, miasta Karpacz, miasta i gminy Mirsk, gminy Podgórzyn, gminy Stara Kamienica, a za drugim wariantem byli włodarze Jeleniej Góry, gminy i miasta Gryfów Śląski, gminy Janowice Wielkie, miasta Kowary, gminy i miasta Lubomierz, gminy Mysłakowice, miasta Piechowice, gminy Pielgrzymka, miasta Szklarska Poręba, miasta i gminy Świerzawa, miasta Wojcieszów. Głosu nie oddali przedstawiciele miasta i gminy Wleń oraz miasta Złotoryja. Tym samym stosunkiem głosów 11 do 5 ZIT AJ wybrał opcję relokacji środków finansowych na rzecz efektywności w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym.
Pan prezydent Jeleniej Góry uznał, że lepiej wyda te pieniądze, a mieszkańcy zostali postawieni na drugim miejscu - stwierdził H. Papaj.