W artykule autor zawarł wybiórcze informacje zaczerpnięte z wniosku o dofinansowanie, który Gmina złożyła do Urzędu Marszałkowskiego na zadanie pn. „Przebudowa budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 24 w Karpaczu na potrzeby stworzenia centrum integracji, edukacji oraz kultury”. Autor wskazuje, że w obiekcie powstanie wielofunkcyjna sala, gdzie będą organizowane zajęcia dla ukraińskich dzieci po zakończeniu przez nich nauki w placówkach oświatowych. Treść artykułu sugeruje, że obiekt przeznaczony jest jedynie dla uchodźców, tymczasem w dalszej części wniosku (nieopublikowanej przez autora) znajduje się zapis, że celem projektu jest poprawa warunków i zwiększenie komfortu życia WSZYSTKICH mieszkańców dzięki powstaniu infrastruktury społecznej w centrum Karpacza.
Dodatkowo kluczowe jest, że złożony przez gminę wniosek o dofinansowanie obejmuje tylko jeden etap szerszego zadania inwestycyjnego polegającego na stworzeniu centrum kultury w przedmiotowej lokalizacji. W artykule nie wskazano, że powstaną tu sale warsztatowe dla wszystkich dzieci, osób dorosłych i seniorów, czy scena do organizacji spektakli i koncertów. Nie jest to zatem obiekt przeznaczony dla uchodźców, a dla wszystkich mieszkańców Karpacza.
Dodatkowo nieprawdziwe są informacje jakoby zagospodarowanie pomieszczenia przy ul. Konstytucji 3 Maja 24 tj. wymyślenia w jaki sposób pozyskać środki na ten cel wymyśliła Komisja Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miejskiej Karpacza przy pracach nad budżetem miasta na 2022 r.
Plan utworzenia centrum kultury pojawił się już w roku 2018 w programie wyborczym obecnego burmistrza i radnych z komitetu „Aktywny Karpacz” w brzmieniu: „po wielu konsultacjach planujemy zaadaptować budynek przy ul. Konstytucji 3 Maja 24. Powstanie tam dom kultury z bogatą ofertą zajęć dla dzieci, młodzieży i osób starszych”.
Nieprawdziwe są ponadto przytoczone przez autora szczegóły inwestycji wyliczone w pięciu punktach przez radnego Rady Miejskiej Grzegorza Kubika.
Chronologia wyglądała następująco:
1. W roku 2019 zakończyła się umowa najmu z podmiotem, który przez wiele lat prowadził w obiekcie interaktywną wystawę klocków LEGO. Umowa nie została przedłużona ze względu na wskazane wyżej plany inwestycyjne gminy.
2. Gmina już w roku 2019 starała się znaleźć środki zewnętrzne na ten cel, złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie usług opiekuńczych, którego elementem była przebudowa budynku i stworzenie klubu seniora. Ze względu na pandemię COVID – 19 środki w ramach naboru zostały jednak ograniczone.
3. W roku 2020 ze względu na duże zawilgocenie gmina rozpoczęła osuszanie pomieszczeń.
4. W roku 2021 kolejny podmiot prowadzący działalność usługową wystąpił z wnioskiem
o dzierżawę pomieszczeń i otrzymał od burmistrza odpowiedź, że budynek przeznaczony jest na cele publiczne i wkrótce rozpoczną się w nim prace remontowe.
5. Proces inwestycyjny wstrzymała pandemia COVID 19 i trudna sytuacja gospodarcza miasta.
6. Szansą na rozpoczęcie prac stało się uruchomienie przez Urząd Marszałkowski środków
w ramach programu „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19 i pozyskanie przez gminę środków w wysokości 1 380 430 zł, co umożliwi sfinansowanie części zadania ze środków zewnętrznych.
Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek