Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 8411
Zalogowanych: 59
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stłuczka czy wypadek?

Piątek, 24 listopada 2023, 15:42
Aktualizacja: 15:47
Autor: MJr
Jelenia Góra: Stłuczka czy wypadek?
Fot. Filip Tkacz
Na ul. Jana Pawła II w Jeleniej Górze doszło do kolizji drogowej. Ucierpiało auto z rejestracją DJ, choć do kolizji przyczyniły się auta z rejestracjami z głębi Polski (co prawda od roku nie ma obowiązku zmiany tablic przy kupowaniu auta z innej części kraju, jednak takie przypadki są jeszcze w praktyce na tyle sporadyczne, że mogą być pomijalne).

Czy stłuczka i kolizja to to samo?

Definicja kolizji drogowej brzmi: „Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu itp.)"

Stłuczka jest więc potocznym określeniem kolizji. Policjanci mają do czynienia z kolizją lub stłuczką drogową jeśli żaden z uczestników nie doznał obrażeń ciała, a jedynym skutkiem są uszkodzenia pojazdów. Kolizja jest więc mało dramatycznym, ale groźnym w skutkach zdarzeniem, w porównaniu do wypadku.

Wypadek, kiedy ktokolwiek jest poszkodowany

Z kolei o wypadku drogowym można mówić wówczas, kiedy w wyniku zderzenia pojazdów chociaż jeden z uczestników zdarzenia doznał obrażeń lub zmarł, przy czym śmierć nie musi nastąpić na miejscu wypadku.

Przeważnie jest tak, że przy dużych zniszczeniach samochodu ktoś ponosi różne obrażenia ciała albo ląduje w szpitalu. Wówczas jeszcze prawo rozróżnia obrażenia ciała poniżej i powyżej 7 dni oraz rodzaje uszczerbku dla zdrowia. Od nich zależy bowiem odpowiedzialność sprawy wypadku, a później grożąca mu kara.

3 rodzaje uszczerbku dla zdrowia

Rozróżniamy trzy rodzaje uszczerbku dla zdrowia: lekki, średni oraz ciężki. W sytuacjach wypadków drogowych najczęściej występuje średni uszczerbek na zdrowiu, gdzie poszkodowany spędza w szpitalu więcej niż 7 dni, ale nie doznaje ciężkiego uszczerbku. Ten ostatni ma miejsce w sytuacji, kiedy jakaś szkoda dla zdrowia jest nieodwracalna (nie ma szans powrotu do zdrowia) np. utrata oka, czy palca u ręki.

Z lekkim uszczerbkiem mamy do czynienia wówczas, gdy poszkodowany co prawda trafia do szpitala, ale spędza tam mniej niż 7 dni. Czyli obrażenia w wyniku wypadku są na tyle lekkie, że wystarczy np. opatrzenie ran, które zagoją się w domu.

Tak więc i kolizja i wypadek będą zdarzeniami drogowymi, ale z bardzo różnymi skutkami prawnymi i finansowymi.

Kolizja na Jana Pawła II:

Twoja reakcja na artykuł?

2
17%
Cieszy
2
17%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
17%
Złości
4
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
373
Tak
21%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
20%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Kultura
Promocja "Rocznika Jeleniogórskiego"
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group