Sobota, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 4912
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Strażacy opanują Śnieżkę

Środa, 3 lipca 2024, 16:00
Autor: WAC
Karkonosze: Strażacy opanują Śnieżkę
Fot. Fundacja DKMS
Blisko 1000 strażaków wyruszy na Śnieżkę by ratować życie i promować dawstwo szpiku kostnego.

W najbliższy weekend 6 i 7 lipca blisko 1000 strażaków z 273 jednostek OSP i PSP w pełnym umundurowaniu bojowym zdobędzie Śnieżkę, by promować ideę dawstwa szpiku. Wśród nich znajdują się dawcy faktyczni i ci, którzy żyją dzięki odnalezieniu swojego bliźniaka genetycznego. To największa tego typu akcja do tej pory.

Nie musimy nosić munduru, żeby zostać bohaterem, bo każdy z nas ma moc ratowania życia innym – podkreśla druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie – strażak i faktyczny dawca szpiku. W 2019 roku oddał krwiotwórcze komórki macierzyste swojej „bliźniaczce genetycznej” z Niemiec, dając jej tym samym szansę na życie. Sam przekonał się o tym, w jak prosty sposób można odmienić czyjś los, i teraz chce zachęcić do tego innych.
Od 2021 roku razem z druhnami i druhami z całej Polski łączymy siły, by promować tę wyjątkową ideę i okazać wsparcie pacjentom walczącym z nowotworami krwi - mówi Druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie. Chcemy też uświadomić społeczeństwu, że każdy z nas – w prosty sposób – może pomóc. Przed nami czwarta już górska wyprawa, tym razem na Śnieżkę. Zdobędziemy szczyt Karkonoszy w pełnym umundurowaniu, by tym drobnym gestem pokazać, z jak ciężkim i trudnym przeciwnikiem mierzą się pacjenci hematoonkologiczni. Chcemy również zarejestrować 998 nowych potencjalnych dawców szpiku, bo im więcej osób w bazie, tym większa szansa na to, że pacjent znajdzie swojego zgodnego „bliźniaka genetycznego” i zacznie drugie, zdrowe życie

Dotychczas w całej Polsce strażacy zorganizowali 147 akcji rejestracji, podczas których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 5 808 osób gotowych pomóc chorym na nowotwory krwi. Jak co roku, rejestracja będzie towarzyszyć również wejściu na szczyt. Od 5 do 7 lipca na deptaku w Karpaczu będzie można spotkać strażaków wraz z wolontariuszami Fundacji DKMS i dołączyć do bazy potencjalnych dawców. Dodatkowo, 6 i 7 lipca rejestracja odbędzie się również w Domu Śląskim.

Nie trzeba być w Karpaczu, żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku! Aby wesprzeć akcję strażaków i pomóc zrealizować im cel, można zarejestrować się również wirtualnie na stronie: Strażacy zdobywają Śnieżkę

Przy tej wyprawie druhom i druhnom towarzyszy dodatkowa, osobista motywacja – idą w góry, by pomóc chorej na białaczkę koleżance. Monika Kozieja jest mamią dwójki dzieci i strażaczką Ochotniczej Straży Pożarnej Trzebnice (woj. dolnośląskie). Nie boi się podejmować ryzyka, by ratować życie nieznajomych. Dziś to ona potrzebuje pomocy od osoby, której nie zna – niespokrewnionego dawcy szpiku.

Kiedy zawyją syreny, rzucamy wszystko i ruszamy do wezwania – nigdy nie wiemy, czy to „tylko” woda w piwnicy czy może pożar domu lub wypadek – apeluje Monika Kozieja, pacjentka, strażaczka OSP Trzebnice. Liczy się każda sekunda. W przypadku osób chorych na nowotwór krwi liczy się każdy potencjalny dawca szpiku, bo ta jedna osoba może być właśnie tą, która uratuje życie – również moje. Jeśli możesz, dołącz do bazy potencjalnych dawców szpiku. Dla nas, pacjentów, możesz być jedyną szansą na pokonanie choroby.

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Co roku ponad 800 pacjentów w Polsce zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, tzw. „bliźniaka genetycznego”. Pomimo ponad 41 milionów potencjalnych dawców szpiku w światowej bazie i ponad 2 milionów w polskim rejestrze, nadal co 5. pacjent nie znajduje jednak zgodnego dawcy. To powód, dla którego tak ważne jest, by baza dawców cały czas się powiększała.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 2 002 431 dawców, spośród których 13 203 (maj 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę DKMS i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
1
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
1023
Pozostanę na miejscu
52%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
48%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Miej świadomość
Muchy końskie – fakty i mity...
 
Rozmowy Jelonki
Do szkoły dopiero w wieku 12 lat
 
Kultura
Lato w mieście – program imprez
 
Kultura
Kryminalnie w Książnicy
 
Kultura
Poezja śpiewana w Borowicach
 
112
Wyciek groźnych chemikaliów
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group