Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 6621
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę

Czwartek, 25 lipca 2024, 7:18
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
Fot. Filip Tkacz
Nie można przejść obojętnie obok Schroniska Strzecha Akademicka, które znajduje się przy najpopularniejszej trasie na Śnieżkę. Szczególnie latem przyciąga turystów wędrujących na najwyższy szczyt Karkonoszy, oferując im chwilę wytchnienia przed zdobyciem wierzchołka.

Strzecha Akademicka, drugie co do wielkości schronisko w Karkonoszach, znajduje się na Polanie Złotówka, grzbiecie oddzielającym Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru.

Obiekt jest świetnym miejscem na odpoczynek dla zmęczonych turystów, którzy chcą złapać chwilę wytchnienia. Schronisko oferuje noclegi oraz bufet, w którym można skorzystać z napojów i ciepłych posiłków.

Początki

Strzecha Akademicka, uważana jest za najstarsze schronisko w Karkonoszach. Jego historia zaczęła się w I połowie XVII wieku, kiedy to na Polanie Złotówka przy starym Trakcie Śląskim stanęła pierwsza buda pasterska. Daniel Steiner, wspomniany przez Gryphiusa w 1645 roku, dał nazwę budzie Danielsbaude, przejmując ją po Tanlu, który zarządzał nią od 1642 roku

Pierwsi właściciele Strzechy Akademickiej słynęli ze znakomitej nalewki na szyszkach oraz z gry na rogu lub trąbie, którą witali i żegnali podróżnych.

Wraz z rozwojem turystyki, pasterska buda przekształciła się w prawdziwe górskie schronisko.

W 1758 roku buda przeszła w ręce rodziny Hamplów, od której nazwiska uzyskała nazwę Hampelbaude w języku niemieckim oraz Hamplova bouda w języku czeskim. Obie te nazwy używane są do dzisiaj.

Film: StewalVideo

Goethe i księgi pamiątkowe

We wrześniu 1790 roku w schronisku nocował słynny niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe, który z samego rana podziwiał wschód słońca. Wiadomo to z ksiąg pamiątkowych, które były wykładane w schronisku w latach 1696-1824, gdzie wpisywali się podróżni.

Pożar i nowe schronisko

W 1896 roku w miejscu drewnianej budy wybudowano nowy, duży obiekt, który niestety spłonął 1 kwietnia 1906 roku. Jednak już 8 września tego samego roku, po szybkiej odbudowie, uruchomiono hotel górski, który w 1912 roku został dodatkowo rozbudowany. W mało zmienionej postaci obiekt ten przetrwał do dziś.

Nowe schronisko zostało urządzone w elektryczne oświetlenie, centralne ogrzewanie, wygodnie urządzone pokoje z bieżącą wodą oraz łazienki. Były to nowoczesne rozwiązania jak na tamte czasy.

Po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej organizacja YMCA w Krakowie przejęła zarządzanie schroniskiem, ale wkrótce potem została rozwiązana. Wówczas zarządzanie obiektem przejęli studenci krakowskich uczelni, co wpłynęło na nadanie schronisku obecnej nazwy, czyli Strzecha Akademicka.

Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kluczowe dla funkcjonowania schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka.

Twoja reakcja na artykuł?

29
97%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
414
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group