Cały kompleks opactwa cystersów zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Rocznie zabytek ten odwiedza kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, w dużej części Niemców, dla których ma on takie znaczenie, jak dla Polaków Częstochowa. Tamtejszy obraz Matki Bożej Łaskawej uchodzi za najstarszą tego typu ikonę w Polsce (połowa XIII wieku). Namalowany na desce modrzewiowej ma wymiary 60 x 37,5 cm i nosi cechy stylu bizantyjskiego. 2 VI 1997 został on w Legnicy ukoronowany przez Jana Pawła II.
Dzięki pieniądzom z funduszy strukturalnych UE, zostaną odnowione barokowe organy, które znajdują się w sanktuarium oraz cenne freski, autorstwa wnuka M. Willmanna - Jerzego Wilhelma Neunhertza o tematyce biblijnej i związanej z historią cystersów. Ekipy konserwatorów zajmą się także siedzibą sióstr benedyktynek.
Remont sanktuarium zacznie się w przyszłym roku. Łącznie na ten cel, wraz z wkładem środków Diecezji Legnickiej, zostanie przeznaczona suma ponad 13 milionów złotych. Prace konserwatorskie potrwają rok. - Już ogłoszono przetargi dla wykonawców. Pierwsze ekipy rozpoczną pracę w marcu 2006 - zaznaczają władze kurii.
W skład zabytkowego kompleksu wchodzą: kościół opacki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (dziś bazylika mniejsza) oraz kościół św. Józefa. Freski w nim namalował Michał Wilmann, zwany śląskim Rembrandtem. Do postaci uwiecznionych na malowidłach pozowali mu ówcześni mieszkańcy Krzeszowa. Na kilku scenach biblijnych umieścił także swój autoportret.
Kompleks obejmuje także dom gościnny, zabudowania gospodarcze, dawne gospody, pałac na wodzie w pobliskim Betlejem, kaplicę na Górze św. Anny.
Jest w nim także kalwaria krzeszowska, krzyże pokutne oraz przydrożne kapliczki.
O Krzeszowie mówi się, że jest perłą baroku na Dolnym Śląsku. Bezskutecznie starano się o wpisanie zabytku na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. W legnickiej kurii mają nadzieję, że uda się to po przeprowadzonych pracach remontowych, które mają dotyczyć także infrastruktury sanitarnej miejscowości.