O tym, że projekt cieszył się dużym zainteresowaniem świadczy to, że wnioski o dofinansowanie złożyły aż 93 podmioty na łączną kwotę ponad 127 mln złotych. Ostatecznie dotacje na blisko 44 mln złotych przyznano 22 dolnośląskim gminom i 7 spółkom wodociągowym. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.
− Największe szanse na dofinansowanie miały inwestycje w miejscowościach o najmniejszym stopniu skanalizowania oraz projekty poprawiające stan środowiska na terenach objętych szczególną ochroną – tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.
W ramach dotacji z PROW powstanie 307 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zostanie wybudowanych prawie 48 km sieci wodociągowej i blisko 65 km sieci kanalizacyjnej. − Dzięki inwestycji znacznie poprawi się standard życia mieszkańców. Poprawi się jakość wody do spożycia, warunki sanitarne, a zanieczyszczenia odprowadzane do środowiska będą znacznie mniejsze. Zlikwidowane zostaną również uciążliwe zapachy, które dziś powstają przy odprowadzaniu ścieków do rowów czy szamb – wylicza wicemarszałek Ewa Mańkowska.
W ramach PROW na lata 2007 - 2013 zrealizowano 225 projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową. Ich łączna wartość to blisko 588 mln zł, z czego ponad 290 mln zł to dofinansowanie unijne. Projekty realizowane były na terenie całego województwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. – Dzięki pieniądzom unijnym z poprzedniej perspektywy mogliśmy wybudować ponad 455 km sieci wodociągowej oraz 851 km sieci kanalizacyjnej. Kilkadziesiąt tysięcy osób uzyskało dostęp do kanalizacji lub bieżącej wody – mówi marszałek Cezary Przybylski.