Samorządowcy, choć dwa lata temu już jedną kapsułę czasu zamontowali pod popiersiem jelenia w Rynku, postanowili raz jeszcze zachować sztafetę pamięci i pozostawić przyszłym pokoleniom kolejną pamiątkę współczesności.
Całość – wraz z zawartością – przedstawił dziś jeleniogórzanom prezydent Marek Obrębalski, który odczytał przesłanie do przyszłych pokoleń. W liście szef miasta nawiązał do wyjętych 8 czerwca tego roku z mosiężnej tuby dokumentów i gazet pochodzących z lat 1880 – 1883 oraz z roku 1923.
– Cenny depozyt historii przekazany przez władze miejskie wieku XIX i XX uzupełniamy o współczesne dokumenty, z nadzieją, że przysłużą się kolejnym pokoleniom jeleniogórzan i zaświadczać będą o fascynującej, wielokulturowej historii Jeleniej Góry zwanej Perłą Karkonoszy – czytamy w dokumencie.
Do kapsuły trafiło wydawnictwo poświęcone 900-leciu miasta, tegoroczne numery Biuletynu Jeleniogórskiego, po jednym numerze Jelonki, Nowin Jeleniogórskich, Polski Gazety Wrocławskiej oraz Gazety Wojewódzkiej. Są też cyfrowe zapisy wiadomości telewizji: Dami i Karkonosze Play na wyjątkowo odpornym na działanie czasu nośniku. Najcenniejszym elementem w kapsule jest srebrna moneta okolicznościowa: 40 jeleni w drewnianym etui.
Tuba została wykonana ze specjalnego szkła przez pana Borowskiego z Warty Bolesławieckiej. Szkło da obojętne środowisko papierowym eksponatom, co pozwoli na przedłużony czas zachowania – powiedział Janusz Nagórny, doradca prezydenta miasta. Szklaną kapsułę w asyście szefa Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego oraz dziennikarzy włożył do jabłka wieńczącego wieżę ratusza pracownik firmy wysokościowej Helios. Kto w czasie, który przed nami, pierwszy odczyta przesłanie współczesności? Tego nie wie nikt