“Szklane domy-mali architekci” - warsztat z zakresu tworzenia makiet i modeli architektonicznych, którego celem jest rozwijanie wyobraźni, myślenia konceptualnego i wizjonerskiego oraz umiejętności manualnych już u najmłodszych odbiorców sztuki. Podczas zajęć uczestnikom przybliżane są terminy takie jak: skala, proporcja, perspektywa czy funkcja oraz prezentowane są przykłady najciekawszych rozwiązań architektonicznych z kraju i ze świata.
Całość zakończy zaaranżowanie „szklanego miasta” łączącego przestrzeń galeryjną z otaczającą przestrzenią miejską – 13 czerwca 2014 r.
KAROLINA SZKAPIAK– architektka, absolwentka Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Jeleniej Górze. Na co dzień prowadzi autorską pracownię architektoniczną SK-ARCHITEKCI. Od wielu lat prowadzi zajęcia z edukacji architektonicznej w Polsce i za granicą (ostatnio w Japonii).
SZKLANE DOMY to projekt, dla którego inspiracją jest szeroko i niekonwencjonalnie rozumiana sztuka architektury. To cykl odchodzących od szablonowych rozwiązań warsztatów, podczas których uczestnicy zmierzą się z: warsztatem teatralnym dotykającym głównie emocji-np. postawienie uczestnika w sytuacji zagrożenia podczas ataku terrorystycznego; „portretem” miasta wykonanym w technice mokrego kolodionu; kreacją-w tworzeniu makiety miasta i małej architektury korespondującej z przestrzenią publiczną. Odbędą się także wykłady przedstawiające tendencje i potrzeby społeczeństw odbijające się w projektowanej przez nich architekturze.
Perspektywiczne myślenie o sztuce, praktycyzm przejawiający się w tematyce i podjętym sposobie realizacji pomoże w rozwijaniu twórczego, kreatywnego myślenia, nawyku świadomej i krytycznej percepcji otaczającej nas sztuki-jako nieodzownego elementu życia. Poprzez różnorodne działania chcemy pomóc w przełamywaniu schematów, zachęcić do eksperymentowania.
W ramach projektu odbyły się już warsztaty fotograficzne „Foto-gryf-owanie” dotyczące techniki mokrego kolodionu, które poprowadził – Tomasz Mielech oraz wykłady Huberta Bilewicza:
1. Le Corbusier i tragizm modernistycznych miast; 2. Maszyny do mieszkania. O kilku modernistycznych domach; 3. Piękne dzielnice. O luksusowej architekturze międzywojennego modernizmu.
Projekt SZKLANE DOMY, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.