Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11482
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnica podziemi pod Wzgórzem Kościuszki – nowa odsłona

Środa, 1 maja 2013, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 2 maja 2013, 7:06
Autor: Mestra
Jelenia Góra: Tajemnica podziemi pod Wzgórzem Kościuszki – nowa odsłona
Fot. Mestra
Wczoraj (30. kwietnia) tuż po godzinie 22.00 przed wejściem do podziemi przy Wzgórzu Kościuszki rozpoczęła się strzelanina pomiędzy sowieckimi żołnierzami i oddziałami SS, które w pośpiechu wniosły do środka tajemniczą skrzynię z emblematami swastyki. Nie obyło się bez ofiar – przed wejściem poległ jeden z hitlerowców.

Tak rozpoczęła się akcja mająca być wstępem do stworzenia z jeleniogórskich podziemi wyjątkowej atrakcji turystycznej.

Pod osłoną polskiego oddziału widzowie weszli do podziemi, spotykając w tajemniczych korytarzach żołnierzy sowieckich przesłuchujących niemieckiego jeńca, a także więźnia zakopującego skrzynię czy przymusowego pracownika kopiącego tunel. Obok nich co chwilę przemykali niemieccy lub sowieccy żołnierze, którzy znikali w ciemnych korytarzach.

– Według nas ten kompleks, w którym dzisiaj jesteśmy jest wspaniałym miejscem, żeby zrobić z niego duży produkt turystyczny. Jest doskonały ze względu na rozciągłość, położenie, zróżnicowanie form. To jest nieprawdopodobna przygoda. Widzieliśmy takich podziemi w Polsce kilkadziesiąt i możemy śmiało powiedzieć, że te w Jeleniej Górze są do tego wręcz stworzone, by zrobić z nich dużą atrakcję turystyczną nie tylko dla Jeleniej Góry, ale całego Dolnego Śląska. Bo takie atrakcje jak ta, doskonale wpisują się w markę całego Dolnego Śląska, tej wielkiej tajemnicy wynikającej z historii – mówił Piotr Piwowarczyk z kamiennogórskiego Projektu Arado.

Uczestnicy wydarzenia zobaczyli tylko kilka procent tego, co jest pod Wzgórzem Kościuszki. – Odległości pomiędzy poszczególnymi kompleksami są spore. Wiem, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że cześć tych podziemi może posiadać ze sobą połączenia. Ten kompleks, w którym teraz jesteśmy na pewno ma kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Na pewno potrzebujemy kilku godzin, aby przejść wszystkie korytarze – objaśniał Piotr Piwowarczyk.

Zagadkowa akcja w podziemiach przy ul. Chełmońskiego to nie tylko promocja tego miejsca, ale również wstęp do historycznej inscenizacji Jelenia Góra 1945, która odbędzie się już dzisiaj (1 maja) o godz. 12.00 na Placu Ratuszowym. Miłośnicy historii i tematyki militarnej, będą mieli okazję zobaczyć w akcji 40 rekonstruktorów oraz zabytkowe pojazdy z czasów II wojny światowej, a także przyjrzeć się wyposażeniu grup polskich, niemieckich i radzieckich.

Na godz. 12.00 zaplanowana jest bitwa o ratusz, a w godz. 12.30-14.30 – miasteczko historyczne. O godz. 15.00 wystartuje Rajd Pojazdów Historycznych Jelenia Góra – Kamienna Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
617
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group